Güncel

Babalar Günü için 8 harika hediye fikri

19 Haziran Pazar, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de Babalar Günü kutlanmaktadır. Babalar Günü için 8 harika hediye fikri önerimizde ailenizin direği babalar için sonsuza kadar sevilecek çok sayıda etkileyici hediye mevcut.

Babalar Günü yaklaşırken, neden hayatınızdaki babalar için sonsuza kadar hatıra olarak bulabileceğiniz en özgün Türk hediyelerinden birini seçmiyorsunuz? Büyükten küçüğe Türkiye’de gerçekten unutulmaz hediyeler yapan birçok geleneksel ürün bulunmaktadır.

Babalar Günü 2022 ne zaman?

2022 yılında, Babalar Günü 19 Haziran Pazar gününe denk geliyor. Ailenin direği babalar için en klasik ve nostalji dolu 8 hediye önerisi aşağıda yer verilmiştir.

Kolonya

Türkiye’de herhangi bir kadına veya erkeğe alabileceğiniz en iyi hediye kolonyadır. Gün boyu kolonya ile ladin yapmak adetten olduğu gibi, misafirlere ellerinde gezdirilerek ikram edilir. Kolonya daha yüksek bir alkol seviyesine sahiptir ve tazeleyici, temizleyici ve gevşetici olarak kullanılır ve her çeşit boyut ve kokuda gelir. Klasik kokular limon ve lavantadır, ancak Rebul ve Atelier Rebul gibi birçok önemli marka, çeşitli kokular ve hediye setlerine ayrılmıştır, Eyüp Sabri Tuncer’de ise ikonik destinasyonların özünü yakalayan 13 farklı kolonyanın tamamı bulunmaktadır.

210905.jpg

Nostaljik Türk tıraş seti

Berber dükkanında profesyonel olarak tıraş olma şansına sahip olan herhangi bir erkek, bunun şimdiye kadarki en iyi deneyimlerden biri olduğuna kesinlikle itiraz etmeyecektir. Bu deneyim, berberlerinin kullandığı özel fırça, tıraş bıçağı ve tıraş köpüğü ile ilgilidir. Fırça, paketlenmiş yumuşak kıllar ve içine yerleştirilecek bir kase ile büyük ve yuvarlaktır, çünkü Arko adı verilen özel bir köpüren sabuna batırılır. Kulağa çılgınca gelebilir ama bu Arko, 1957’de geliştirilen ve Türkiye’de piyasaya sürülen türünün ilk örneği olan özel bir sabun türüdür. 65 yıl sonra bugün bile Arko sabunu Türkiye’deki tüm berberlerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Bunun bir zorunluluk olduğunu söylemeye cüret ediyorum. Türk tıraş takımları internette “Nostaljik Tıraş Seti” olarak satılmakta ve Çiçeksepeti gibi online alışveriş sitelerinden de temin edilebilmektedir.

Deri Terlik

Hem son derece şık hem de rahat olan ve Gaziantep Yemeni Terlik olarak anılan geleneksel Türk deri slip-on terliklerin belli bir tarzı vardır. Genç bir girişimci Sabah adlı bir markayı başlattığı için Türkiye’de ve hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak online olarak satın alınabiliyor. Türkiye’de üretilen ve Amerika’da “it” markası altında satılan deri terliklerin şık ayakkabı versiyonlarını satıyor.

210910.jpg

Cep saati

Kapalıçarşı’daki en iyi buluntulardan birinin antika cep saatleri olduğunu bilmiyordunuz eminim. Her neyse, bu babama göreydi. Bir cep saatinin, bir tane aramaya istekliyseniz, zamansız bir hediye olduğu konusunda hemfikirim. Kapalıçarşı’nın en eski bölümü olan ve en eşsiz eski ve antika alet ve mücevherlerin bulunduğu Cevahir Bedestan’ın kalbinde neredeyse asırlık cep saatlerini bulabilirsiniz. Tüm çarşı serüvenine hazır değilseniz üzülmeyin, çünkü bu günlerde Türkçe cep saatleri, online perakendecilerde çokça bulunur ve Çiçeksepeti bile klasik bir zincirli cep saatinin yeniden yapımına sahiptir.

Tavla

Türkiye’den alınabilecek en klasik hediyelerden birinin tavla takımı olduğunu kimse itiraz edemez. Her boy ve tarza sahip olmakla kalmayıp, Türkçe deyimiyle “tavla” oyununu bir kez oynadıktan sonra kolayca bağımlısı olabilirsiniz. Hızlı oynamak için en yaygın ve en sevilen stil, temel ahşap varyasyonlardır, ancak şık olmak istiyorsanız, sedef kakmalı ve kadife astarlı, daha küçük tasarımlı güzel oyun setleri vardır. Kapalıçarşı’da satın alınan bir diğer popüler tavla setleri olmakla birlikte, online alışveriş sitelerinde de yaygın olarak bulunurlar.

210909.jpg

Hançer

Osmanlı İmparatorluğu döneminde hüküm süren padişahlar gibi siz de dönemi anımsatan, hem gerektiğinde kullanılabilen hem de oldukça etkileyici bir görüntü sağlayan bir kama sahip olabilirsiniz. “hançer” olarak anılan Türk hançerleri, yaklaşık 30 ila 40 santimetre (12 ila 14 inç) uzunluğunda mini kılıç gibidir ve sedef kakma ile kaplanmış dekoratif kılıflarla gelir. Hançerler de Kapalıçarşı’dan temin edebileceğiniz ürünlerden biridir, ancak bu günlerde çevrimiçi olarak da kolayca satın alınabilirler.

Lületaşı Pipo

Deniz köpüğünü andıran lületaşı, Türkiye’nin karakteristik bir markası haline gelen boruların yapımında kullanılan kaya benzeri bir mineraldir. Lületaşı pipo, taşın kendisinin bir filtre görevi gördüğü söylendiği için aslında en iyilerinden biri olsa da, pipolar çoğunlukla dekoratif amaçlar için kullanılır, çünkü birçoğu mitolojik tanrıların ve diğer figürlerin heykel benzeri yaratımlarına oyulmuştur. Lületaşı borularının çoğu Eskişehir’den geliyor, ancak Lületaşı Piposu’nun herhangi bir araması, online alışveriş yapmanız için size sonuç verecektir.

Şile gömlekleri

Şile veya Buldan Bezi olarak anılan pamuklu dokuma tekstil, erkekler için sade ama şık yazlık gömlekler yapmak için kullanılıyor. Ağırlıklı olarak beyaz olan bu gömlekler genellikle açık mavi ve pastel tonlarda ince tasarımlara ve yırtmaçlı bir yakaya sahiptir. Bu gömlekler havadar ve rahattır, aynı zamanda oldukça ücretsizdir ve bu, yaz sıcağını yenmek için vazgeçilmez giyim öğeleri olabilecek mükemmel bir Babalar Günü hediyesi sağlar. Bu gömlekler ve diğer giyim tarzlarının yanı sıra kumaştan masa örtüleri ve yatak takımları çoğu çiftçi pazarında bulmak kolaydır.

Başa dön tuşu