Teknoloji

Azerbaycan’da TikTok geçici bir süreliğine yasaklandı

Azernaycan’da Ermenistan ile devam eden çatışmalarla ilgili dezenformasyon içerik yaydığı için TikTok geçici bir süreliğine yasaklandı.

Devlet Güvenlik Hizmetinden yapılan açıklamaya göre, TikTok, ordunun başarılarına gölge düşüren, askeri sırlar içeren, toplumda yanlış bir kanaat oluşturmayı amaçlayan bilgiler yaydığı belirtildi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Güvenlik Hizmeti, TikTok yayınlarının geçici bir süreyle durdurulduğunu bildirdi.

Sınırlandırma gelmesi için gerekli dilekçeler verildi

Yapılan açıklamada yer alan bilgilere göre; 12-13 Eylül tarihlerinde Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan-Ermenistan sınırında gerçekleştirdiği geniş çaplı provokasyonlara karşı silahlı kuvvetlerin uygun müdahale tedbirlerini aldığı, halihazırda gerçekleştirilen askeri operasyonlarla ilgili sosyal medya platformu TikTok, ordunun başarılarının önüne geçen, askeri sırları içerisinde barındıran, toplumda yanlış bir kanaat oluşturmayı amaçlayan bilgiler paylaşmaktadır. Azerbaycan topraklarında TikTok’un faaliyetlerinin geçici olarak bir sınırlandırma kararı getirilmesi ve bunun için ilgili makamlara ilgili dilekçelerin verildiği yer alıyordu.

Devlet Güvenlik Teşkilatı, Azerbaycan vatandaşlarını diğer sosyal medya platformlarında paylaşılan ve kamuoyunda panik yaratmaya yönelik hesaplanan bu tür gerçek dışı bilgilere inanmamaları ve sadece devlet kurumlarının konuştuğu ve paylaştığı bilgilere başvurmaları konusunda uyardı.

Başa dön tuşu