Güncel

ASKİ’nin alt yapı yatırımı 2 katına çıktı

ASKİ Genel Müdürlüğü’nün bütçe kullanım performansına göre gelirler dolar bazında yüzde 60 oranında azalsa da yapılan yatırımlar artıyor. ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay, “Kaynakları Ankara halkı için en verimli şekilde kullanmaya çalışıyoruz.”

ANKARA (İGFA) – ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay, ASKİ’nin başkent genelinde eş zamanlı yürüttüğü yatırım faaliyetleri hakkında bilgi vermek üzere Gölbaşı, Yenimahalle, Mamak, Kızılcahamam, Bala ve Polatlı ilçelerinin muhtarlarıyla bir araya geldi.

ASKİ’nin Nisan 2014 – Mart 2019 seçim dönemindeki düzenli gelir ve yatırımlarını, Başkan Mansur Yavaş yönetimindeki (Nisan 2019 ve sonrası) gelir ve yatırımlarla karşılaştıran Akçay, yatırımın doğru zamanda, doğru yere yapılması gerektiğinin altını çizdi, ve söyledi:

“Yatırım dediğimiz şey bütçeleme ve planlama işidir. Kaynakları kısa, orta ve uzun vadeli ihtiyaçlar arasında dengeli ve etkin bir şekilde dağıtarak hem bugünün taleplerine hem de gelecek planlarına cevap vermeye çalışıyoruz. ASKİ’nin su, atık su, İller Bankası ve katılım payları yani normal geliri üzerinden bir hesaplama yaptığımızda 2 dönem arasında gelirimizde 1,9 milyar dolar (yüzde 60) azalma görüyoruz. Nisan 2014 – Mart 2019 döneminde su ve kanalizasyon işleri ile İller Bankası hisselerinden ASKİ’nin kasasına 3,2 milyar dolar, Nisan 2019 – Ağustos 2023 döneminde ise 1,3 milyar dolar girdi. “Gelirimizi neden dolar üzerinden hesaplıyoruz, Çünkü kurumun giderlerinin çoğu dolara endeksli mi?”

YATIRIMLAR İKİ KAT ARTTI

Başkan Yavaş döneminde yatırımların ikiye katlandığını kaydeden Akçay, “Kurumun gelir tablosuna TL bazında bakalım. Tabi bunu yaparken 2014-2019 yılları arasındaki bütçeleri enflasyona göre düzelterek bugüne getirmemiz gerekiyor. Buna göre ASKİ’nin kasasına önceki dönemde 121 milyar lira, bu dönemde ise 60 milyar lira girdi. “Yani ASKİ’nin gelirleri TL bazında reel olarak yarı yarıya azaldı” dedi.

Toplantıya katılan muhtarlara Şereflikoçhisar, Polatlı, Kızılcahamam ve Mamak ilçelerine özel hazırlanan içme suyu, kanalizasyon gibi üretim haritalarını da gösteren Akçay, “Mesela Şereflikoçhisar için rakamlar oldukça ilginç. Şereflikoçhisar’da içme suyu hattı üretimi önceki dönemde 25 bin 874 metre iken bu dönemde 313 bin 480 metre oldu. Neredeyse 12 kat daha fazla iş yapıldı. Önceki dönemde 6 bin 686 metre olan atık su hatlarının imalatı bu dönemde 99 bin 751 metre olurken, 15 kat daha fazla çalışma yapıldı. Önceki dönemde bakım onarım gören depo sayısı 0 iken bu dönemde 18 oldu. Resim çok net. Diğer birçok ilçede de benzer tablo var” dedi.

Akçay, ASKİ’nin bütçe kullanım performansının da çok iyi olduğunu vurgulayarak, “Üzerimize düşen sorumlulukla, kaynakları Ankara halkı için en verimli şekilde kullanmaya çalışıyoruz.”

Başa dön tuşu