Teknoloji

ASELSAN Güney Afrika’da hayat kurtarmaya hazırlanıyor!

Sağlık alanında üretimini gerçekleştirdiği aletlerin son dönemde yurt dışına satış konusunda başarılı bir ivme yakalayan ASELSAN, Güney Afrika’ya ani kalp durmalarında hastaya elektroşok verilerek yeniden hayata döndürülmesini sağlayan defibrilatör cihazının ihracını gerçekleştirecek.

ASELSAN, ani kalp durmalarına karşı hastanın elektroşok verilerek yaşama tutunmasını sağlayan otomatik eksternal defibrilatör cihazı sayesinde Güney Afrika’da hayat kurtaracak!

Türk savunma sanayisinin öncü şirketlerinden biri olan ASELSAN, Güney Afrika’nın başkenti Pretorya’daki Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı AAD 2022’de askeri ve sivil alanda yer alan ürün ve kabiliyetlerini izleyiciler önünde gösterdi.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, 2011 yılından bu yana de Güney Afrika’da faaliyetlerini devam ettiren bir tasarım ve üretim ofislerinin yer edindiğini söyledi.

Güney Afrika’da 47 çalışanın olduğu bilgisini veren Görgün, ülkede elektro-optik, lazer, elektro-mekanik gibi alanlarda yetkin bir takımı olduğunu dile getirdi.

Görgün, kamera, görüntüleme sistemleri ve bunların yapımında kullanılan lazer sistemleriyle ilgili mühendislik bilgilerinden faydalanarak tasarım çalışmaları yürüttüklerini, yeni ürünlerin geliştirilmesi için çalışmalar yapıldığını ifade ederek bu ofis sayesinde aynı zamanda çeşitli ürünlerle ilgili Afrika kıtasında ihracat faaliyetlerinin gerçekleştirildiğini belirtti.

Hem savunma hem sivil alanda iş birliği

Fuar halen devam ederken Afrika kıtasında bulunan bir müşterisi ile satışın gerçekleştiğini aktaran Görgün, “Çok farklı bir ülkede, çok farklı ürünle bulunuyoruz. Özellikle Güney Afrika’daki güçlü, platform üreten firmalarla iş birliği yapmaya da önem veren bir şirketiz.  Buradaki varlığımızla ileride çok daha fazla aktif olacağımıza inanıyoruz, daha fazla ihracat yapabileceğimizi gerçekleştirdiğimiz görüşmeler ve anlaşmalar sayesinde şimdiden söyleyebilirim. Güney Afrika’da sadece savunma alanında değil, sivil alandaki ürünlerimizle çözüm oluşturabilmek için çok önemli fırsatlarımız var. Bunları değerlendirebilmek için dişimizi tırnağımıza taktık.” Sözlerini kullandı.

Başa dön tuşu