Sağlık

Arıların ürettiği propolis insan sağlığı üzerinde mucizeler yaratıyor

Propolis insan vücuduna çok faydalı bir besindir alerjilere karşı etkili olduğu gibi, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir, ağız ve diş sağlığına oldukça fayda sağladığı gibi Daha birçok bu konuda yerel sağlamaktadır.

Arıların bitki ve ağaçlardan topladıkları besinlerin balmumu ile karışmasından elde edilen, bağışıklık ve sindirim sistemi başta olmak üzere daha birçok insan sağlığı üzerinde faydası bulunmaktadır.

Propolis; arıların yaprak döken ağaçların tomurcuklarından ve kabuklarından elde ettiği balmumu, polen ve tükürük salgısı ile birleştirerek elde ettiği bir karışımdır. Popolis petekleri dezenfekte etmekte, yapı malzemesi olarak kullanmakta ve mumyalama işleminde kullanılmaktadır. Propolis genel olarak ağaçlar sayesinde üretilen bir maddedir. Arılar reçineleri topladıktan sonra tükürük bezlerinden bazı maddelere ekler ve karışımı tekneleriyle daha da bütünleştirir. Propolis genellikle retina ve mumlardan oluşmaktadır. Aktif bileşenler temel olarak flavonoid görevi görür. Bunun yanında kafeik veya ferahlik asit gibi hidroksisinnamik gibi asitler yer almaktadır. Diğer suda çözünebilen bileşenler, ara enzimleri, B, C ve E vitaminleri, şeker, mineraller ve eser elementlerdir.

Birçok meyve ve sebzede bulunan fenolik asit propolis de daha çok karşımıza çıkmaktadır bu nedenle güçlü bir antioksidan kaynağı olarak bilinir.

Hastalıklara karşı koruma sağlar

Antibakteriyel ve antiseptik özelliklerinden dolayı vücutta etki göstermeye çalışan serbest radikallere karşı savunan bir mekanizma oluşturur, kötü hücrelerin vücutta yayılmasını önleyerek hastalıkların oluşturduğu semptomları ve hastalık risklerini düşürmektedir.

Kalp ve damar hastalıklarında etkili

Kalp ve damar sağlığının korunması konusunda gerekli olan bileşenleri yapısında bulundurmamasından kaynaklı kan damarlarının gevşemesi için önem arz eden nitrik asitin üretimine destek olarak, damarların gevşemesiyle birlikte kan basıncı seviyesini de normal değerde tutmakta rol almaktadır.

Kas ve kemikler

İçerisinde barındırdığı vitamin ve minerallerden dolayı kemik ve kas sağlığının korunmasında, kemiklere dışarıdan gelebilecek olan her türlü hasara karşı dirençli olmasına destek olur osteoporoz gibi ilerleyen yaşlarda yaşlılık hastalığı olarak adlandırılan kemik erimesinin önüme geçebilmektedir.

Alerjenlere karşı koruma sağlar

Propolisin bir diğer faydası da mevsimsel geçişlerde meydana gelen ve birçok farklı rahatsızlığa sebep olan alerji semptomlarını azaltmaktadır.

Prostat riskini düşürür

İlerleyen yaşlarda erkeklerde görülebilen ve gerekli önlemler alınmadığında ölüme kadar gidebilen prostat kanseri için fayda sağlayan propolis, kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını büyük oranda düşürdüğü gibi kanser hücrelerinin de ölümüne destek olur.

Başa dön tuşu