Güncel

Arıcılıkta başarı yöntemleri Bursa’da konuşuldu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, Bursa’da sürdürülebilir arıcılık hedefiyle Arıcılıkta Başarı Yöntemleri Paneli düzenlendi.

BURSA (İGFA) – Bursa’da kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla fidan ve fidan temininden kaliteli üretimin sağlanmasına, ekipman desteğinden ürünlerin satış ve pazarlamasına kadar her alanda çiftçilere katkı sağlayan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Arıcılıkta Başarı Yöntemleri Paneli’nde yer alıyor. Sürdürülebilir arıcılık hedefiyle düzenlendi.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelin açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Dinçer, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla Bursa’nın tarım ve hayvancılık kenti konumunun her geçen gün daha da güçlendiğini söyledi. Tarımın her alanına önemli destekler verdiklerini kaydeden Dinçer, “Şu anda Türkiye olarak arıcılık sektöründe dünyada ikinci sıradayız. Bursa olarak 100 binin üzerinde kovanla önemli bir noktayız. Bursa olarak arı sütü üretiminde Türkiye’de birinci sıradayız. “Büyükşehir Belediyesi olarak tarıma desteğimiz artarak devam edecek” dedi.

Bursa Tarım İl Müdürü İbrahim Acar, Bursa’nın tarım açısından Türkiye’nin önde gelen illerinden biri olduğunu ve Büyükşehir Belediyesi’nin de tarıma ciddi destek verdiğini belirtti. Bursa’nın tarımsal üretim gelirinin 2022 verileriyle 43 milyar lira civarında olduğunu belirten Acar, “2023’te bu rakam daha da yüksek olacak. Bursa olarak tarımsal durumumuz iyi. Coğrafyamız ve iklimimiz uygun, geniş ovalarımız var. Arıcılık konusunda da başarılı illerden biriyiz. 100 bine yakın kovanımız var. Bakanlığımız 2 milyon 200 bin civarında arıcıya destek verdi. Yine 1200 ton civarında bal üretiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımıza tarımsal üretime verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Bursa’nın tarımsal üretimde bir adım öne çıkması için elimizden geleni yapacağız. Bu panelin özellikle bilinçli arıcılık açısından çok faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

Bursa Arıcılar Birliği Başkanı Umut Buğra Kavas da panelin düzenlenmesinde verdiği destekten dolayı Başkan Aktaş’a teşekkür etti.

Açılış töreninin sonunda Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Dinçer, Bursa Arıcılar Birliği tarafından yılın başarılı arıcıları seçilen Özer Güney, Muharrem Arıcı, Abdulkadir Ak ve Nazmiye Bilir’e arıcılık malzemeleri takdim etti.

Prof. Dr. Hasan Hüseyin Oruç’un moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Prof.Dr. Aslı Özkırım ve Veteriner Hekim Dr. İbrahim Çetin, üreticilere arı sağlığı ve arı yetiştiriciliği konusunda bilgi verdi.

Başa dön tuşu