Teknoloji

Apple ters köşe ederek IPhone 14 mini modelini çıkarabilir

Şirkete yakın olduğu bilinen isimlerin söylediği iddialara göre Apple, bu yıl tanıtımını yapacağı IPhone 14 ailesinde mini modele de yer verecek.

Gelen sızıntılar ile bir süredir gündemde olan IPhone 14 ailesi ile ilgili yeni bir iddia daha ortaya çıktı. Apple’a yakın olduğu bilinen bazı kaynaklar, Apple’nin IPhone 14 mini modelini de piyasaya süreceği iddiasını da ortaya attı.

IPhone 4 serisi ile ilgili en çok yaşanan tartışma konusu mini modellerin piyasaya sürülüp sürülmeyeceği. Henüz kesin olmamakla birlikte IPhone 12 mini ve iphone’un 3 mini satışlarından memnun kalmayan şirket IPhone 14 ailesinde mini modellere yer verilmeyeceği iddia ediliyor.

ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlara odaklanan Apple’ın A16 işlemci performansının Beklenenin çok daha altında kaldığı iddia ediliyor. Şirketin IPhone 4 pro ve pro max modellerinde A16, diğer modellerinde ise A15 işlemcisini kullanıcı sızdırılan bilgiler arasında yer almaktadır.

IPhone 14 mini, IPhone 14, IPhone 14 pro ve IPhone 14 pro max modellerinin piyasaya sürüleceği belirtilmekte. Apple’ın yeni çıkaracağı modellerde otomatik odaklanma özelliğine sahip lens kullanacağı geçtiğimiz günlerde sızdırılmıştı. Yüzde 57 oranla daha büyük kamera lensini de sahip olacağı belirtilen IPhone 14 serisi, 8K video kayıt özelliğine sahip yeni bir 48 megapiksel ana kamera ile kullanıcılarına sunulacak.

IPhone 14 ailesinin üst kısmı ile bitişik çentik tasarımı yerine Samsung benzeri bir kamera deliğine sahip olacağı sızdırılan görüntüler ile netleşmiş oldu. Paylaşılan görseller incelendiğinde şirketin IPhone 14 serisinde LİDAR sensör kullanmayacağı açıkça belli olmaktadır.

Tedarik sorunu ve çip krizinden dolayı akıllı telefon üretim maliyeti bir hayli artışta. İddialara göre apple, artan maliyetlerden dolayı, çıkaracağı IPhone 14 serisini bir önceki seri olan IPhone 13 ailesinden 100 dolar daha yüksek fiyat ile satışa çıkaracak.

Başa dön tuşu