Teknoloji

Apple A16 yonga setinin maliyeti dudak uçuklatıyor: 2 kat daha fazla!

Apple A16 yonga seti önceki setlere göre iki kat daha fazla maliyet çıkarıyor. TSMC 4nm süreci ve son dönemde artışa geçen fiyatlardan dolayı üretim batnlarına da zam geldi.

Pandeminin baş göstermesinin ardından yaşanan küresel çip krizinden sonra üzerine bir de global ekonomik kriz dahil olunca tüm sektörler ağır bir şekilde etkilendi. Özellikle yonga sektöründe TSMC’nin alternatifsiz bir şekilde olması tasarımcıları oldukça zorluyor.

Apple A16 çok maliyetli

TSMC siparişlerinin neredeyse yüzde 25’ini oluşturmuş olan Apple şu an çok kritik bir konumda. Bu konumu koruyabilmek için artık maliyeti bir kenara bırakmış durumda. Hem verilen siparişlerin karşılığı olan ücretler hem de bantların ayrılması için harcanan ön ödemeler yonga fiyatlarına olduğu gibi yansıyor.

Maliyette 2 kat artış

Edindiğimiz bilgilere göre Apple A16 Bionic yonga setinin maliyeti Apple A15 Bionic yonga setine göre iki kat artmış bir hal aldı. Normalde 55$ civarına tekabül eden maliyet artık 110$ seviyelerinde seyretmekte. TSMC’nin 4nm sürecinde üretildiği için ekstra bir maliyeti de ortaya çıkıyor.

Apple bugüne kadar maliyetlerinde çok artış yaşamadığı için yaşanan artışları satış fiyatlarına yansıtmamak için çaba gösteriyordu ancak yavaş yavaş kâr marjında etkisini görmeye başladı. Otoriteler iPhone 15 ile birlikte fiyat artışlarının gündeme geleceğini ön görüyor. Ayrıca ilerideki süreçlerde Apple M3 gibi yongalara da rastlayacağımız için muhtemelen Mac bilgisayarlarına da zammı yansıtacak gibi görünüyor.

Başa dön tuşu