Güncel

Antalya Muratpaşa’da binler Ata’ya saygı yürüyüşünde

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal’in vefatının 85. yıl dönümü nedeniyle ‘Saygı Yürüyüşü’ düzenledi. Muratpaşa Atatürk Kent Meydanı’ndan başlayan meşale kortejine ellerinde meşaleler, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle binlerce Antalyalı katıldı.

ANTALYA (İGFA) – Antalya’da Muratpaşa Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal’in vefatının 85. yıl dönümü anısına ‘Saygı Yürüyüşü’ düzenledi. Muratpaşa Atatürk Kent Meydanı’ndan başlayan meşale kortejine ellerinde meşaleler, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle binlerce Antalyalı katıldı.

Muratpaşa Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 85’inci yıl dönümünde “Atatürk’e Saygı Yürüyüşü”yle andı. Muratpaşa Kent Meydanı’ndan başlayan yürüyüş için kent sakinleri saatler öncesinden meydanı doldurdu. Fener alayına katılanlar ellerindeki meşalelerle Antalya sokaklarını aydınlattı. Antalya’nın dört bir yanından 7’den 70’e yoğun katılımın olduğu yaklaşık 4 kilometrelik yürüyüş, Prof. Dr. Erdal öncülüğünde İnönü Kent Parkı’na kadar devam etti.

Fener alayına katılmak için Tekirova’dan gelen 65 yaşındaki Zehra Aytül Bozkurt, ilk kez katıldığı yürüyüşten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bozkurt: “Bugüne dair düşüncelerimizi, duygularımızı anlatmaya kelimeler yetmez. “Ama her şeyimizi borçlu olduğumuz Ata’mızı yeterince hatırlayamıyoruz” dedi.

Katılımcılar arasında çocuklar da vardı. Elinde Atatürk posteriyle gelen 7 yaşındaki Eymen Arayancan, elindeki fotoğrafı işaret ederek, “Keşke elimde tuttuğum Atatürk fotoğrafı bizde de olsaydı” dedi. Ama ne olursa olsun hâlâ kalbimizde” dedi.

Yürüyüşe ailesiyle birlikte katılan Tanju Gündoğdu, Atatürk’e duyduğu derin saygıyı şöyle dile getirdi: “Aile olarak ona olan sevgimizi göstermek için buradayız. Bugünlerde ona daha çok ihtiyacımız var. Onun değerlerine bugünlerde daha çok sahip çıkmamız gerektiğine inanıyoruz. “Bugün ona olan saygımızdan dolayı buradayız.”

Yürüyüşe eşi Ümran Uysal ile birlikte katılan Belediye Başkanı Ümit Uysal, fener alayının bittiği Erdal İnönü Kent Meydanı’nda her 10 Kasım’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anarken aynı zamanda bir gelecek inşa ettiklerini söyledi. Uysal, “Hassasiyetlerimizi yeterince anlayamayanlar bizim çabalarımızın sadece geçmişe yönelik olduğunu düşünebilir. Bu yanlış. “Atatürk sevgimiz, vatan sevgimiz, anma ve bayramlarımız geçmişle olduğu kadar gelecekle de ilgilidir” dedi. 10 Kasım’ın aynı zamanda bir muhasebe olduğunu belirten Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“Ülkemizin sınırlarını korumamız gerekiyor. Ülkemizi yol kenarı hanına çevirmemeliyiz. Ülkemizi göçmen cennetine dönüştürmemeliyiz. İnsancıl, yurtta barış, dünyada barış felsefesinden asla vazgeçmeyen, akılcı ama kendi geleceğine sımsıkı sarılan, kendi geleceğini örgütleyen idealist bir millet olmamız gerekiyor. Bu yüzden bu kadar hassasız.”

Muratpaşa Belediyesi’nin Ata’ya saygı yürüyüşü, Muratpaşa Belediyesi Türk Halk Müziği Topluluğu’nun Canan Kavut yönetimindeki Atatürk’ün sevilen şarkılarını seslendirdiği konserle sona erdi. Konserde zeybek gösterisi de yer aldı.

Başa dön tuşu