Sağlık

Anne adaylarının oldukça zorlu geçen son aylarını kolaylaştıran bazı yöntemler

Hamilelik baştan sona oldukça zorlu geçen ancak bir o kadar da mucizevi bir serüvendir. Yaşadığınız zorlu süreci kolaylaştırmak için sizler için yapmanız gerekenleri araştırarak haberimizde yer verdik. İşte yapmanız gerekenler…

Hamilelik süreci bir anne için oldukça zor geçen bir dönem olsa da tüm annelerden duyduğumuz şey “yaşadığım tüm zorluklara değdi” cümlesi oluyor. Bizler de annelerimiz için zorlu geçen ancak bir o kadar da güzel ve özel hamilelik dönemlerini kolaylaştıracak bazı yöntemler araştırdık. Hamileliğinizi kolaylaştırabilmek için yapmanız gerekenler…

Kendinizi ne kadar hazır hissederseniz o kadar iyi

Hamilelik, ister ilk tecrübeniz olsun isterseniz daha çok kez hamilelik dönemi geçirmiş olun. Yaşanan süreç her insansa aynı şekilde seyretmediği gibi aynı bireylerde farklı seferlerde de aynı şekilde ilerlemez. Birden çok kez çocuk doğurmuş ve olumsuz şeyler yaşamış olabilirsiniz, ancak her seferinde aynı şeyleri yaşayacaksınız diye bir durum söz konusu değil. İlk hamileliğinizi yaşıyorsanız etrafınızdan duyduğunuz olumsuz düşüncelere ve önerilere kulak asmayın, onlar yaşadı diye sizler de aynı şeyleri yaşamak zorunda değilsiniz.

Hamilelik ve doğum için araştırmalar yapın

Hamileliğin oldukça doğal bir serüven olduğunu bu durumu yaşamak isteyen tüm anne adaylarının bu süreci yaşadığını aklınızdan çıkarmayın. Alanında uzman kişilerin yazdıklarını okuyun, online seminerlere katılın, kendinizi bilgi konusunda eksik hissetmeyin, ne kadar bilgi sahibi olursanız o kadar az stres yaşamış olursunuz.

Bazı egzersizler ile doğuma hazırlık yapın

Hamilelik sürecinde pek çok birey egzersiz yapmaktan oldukça çekinir. Ancak yapacağınız her egzersiz yaşayacağınız doğumu en kolay şekilde atlatmanızı sağlayacaktır. Hamileliğin ilk 3 ayının ardından doktorunuzun da tavsiye edeceği hareketleri mümkün olduğunca yapmaya özen gösterin. İmkanlarınız el veriyorsa profesyonel doğum koçlarından da destek alarak bu süreci ilerletebilirsiniz.

Nefes kontrolüne dikkat edin

Normal doğum esnasında en önemli etken alacağınız nefestir. Nefes kontrolünü elinizde tutarak daha rahat bir doğum anı yaşayabilirsiniz. Konu ile ilgili bir uzmandan faydalanabilirsiniz.

Sancılarınız başladığında yerinizde kalmayın

Eğer sağlık durumunuzda sakıncalı bir durum yoksa sancılarınız başladıktan sonra yatarak hareketsiz kalmayın. Kendinizi zorlamadan yavaşça hareket etmeye çalışın, doğum hareketlerini öğrenerek kontrollü bir şekilde yapmaya çalışın. Yatmak yerine ayakta kalmanız yer çekiminin de oluşturacağı etki ile bebeği aşağı çekerek doğumu daha da kolay hale getirir ve yaşayacağınız kasılmaları da minimum seviyeye düşürür. Çok sancınız varsa belinize doğru masaj taktiği uygulayarak sancılarınızı da hafifletebilirsiniz.

Başa dön tuşu