Teknoloji

Amazon İflas Bayrağını Mı Çekiyor? 10 Bin Kişiyi İşten Çıkarıyor

Küresel piyasalarda yaşanan ekonomik krizin belirsizliği dünyanın en büyük e- ticaret şirketlerinden olan Amazonu da etkiledi. 10 bin işçinin çıkarılacağı iddiası akıllara amazonun iflas bayrağı mı çekiyor sorusunu getirtti. İşte detaylar…

Dünyanın en büyük ABD merkezli e-ticaret şirketi Amazon önümüzdeki hafta en büyük işten çıkarma planladığı belirtildi. Küresel piyasalarda yaşanan ekonomik belirsizlik birçok şirketi etkilemeye devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de Amazon oldu. Amazonun küresel iş gücünün %3’ e denk gelen 10 bin kişiyi işten çıkaracağı iddia edildi.

Amazon İflas Bayrağını Mı Çekiyor?

Günümüz teknolojinin gelişmesi ile birçok alanda yenilikler yapılıp hemen hemen her sektörde dijital alana geçiş sağlandı. Bilhassa pandemi ile bu süreç gelişmekte olan ülkelerde daha da hızlandı. Bulut bilişim, e- ticaret, yapay zeka ve  dijital akış konularına odaklanan çok uluslu Washington merkezli teknoloji şirketi olan Amazon da bu dijital çağın en büyük şirketlerinden birini oluşturmaktadır. Bu bağlamda Amazon Apple, Google, Facebook ve Microsoft ile beraber B.D. bilgi teknolojisi endüstrisindeki en büyük beş şirketten birisini oluşturuyor.
Yapay zeka, 3D yazıcılar ve nesnelerin interneti çağı ile teknoloji çağını yaşadığımız günümüzde e- ticaret oldukça gelişti. Teknolojinin gelişmesi ile bugün oturduğumuz yerden dünyanın öbür ucundaki kişiler ile nerdeyse marjinal maliyet sıfır olacak şekilde görüşme sağlayabiliyoruz. Öte taraftan pandeminin bu süreci nasıl hızlandırdığını daha somu bir şekilde gördüğümüzü belirtmekte fayda var.

İletişim ve bilişim teknolojilerindeki gelişimin insanlık tarihinde ekonomik, toplumsal ve bilişsel değişimin yönünü tekrardan belirlediği ve ağ toplumunun ortaya çıktığı dönemi yaşamaktayız. Endüstri toplumunun gelecekte nasıl bir hal alacağı yönündeki tartışmalar 1950’ li yıllara dayanıyor. Endüstri sonrası olan bu çağ aslında farklı isimlerle anılmaya devam ediyor. Bunlar internet çağı, enformasyon toplumu, bilgi toplumu, dijital çağ, post- modern çağ ve yeni çağ gibi çeşitli isimlerle anılmaktadır.

10 Bin Kişiyi İşten Çıkarıyor!

Teknolojinin gelişmesi ile bugün hemen hemen her sektörde dijitalleşmenin olduğunu ifade edebiliriz. E- ticaretin gelişmesi ile özellikle pandemi ile gerçekleşti. Bilhassa akılı cihazların kullanılması ile bu süreç daha da derinleşerek hızlandı. Bilişim çağında insanlar, kurumlar ve şirketler kendi günlük yaşamlarını sürdürmek ve işlerini halletmek için büyük bir miktarda veri ve enformasyona ihtiyaç duyuyorlar.

Böylesi bir ortamda uluslararası alanda lider olan birçok şirket de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi olan ve dünyada ilk beşte yer alan Amazon bulunuyor. Amazon’ un New York Times haberine göre 10 bin işçi çıkarılacağı iddia edildi. Bu kapsamda 10 bin işçi küresel iş gücü içinde %3’ e denk gelmektedir. Burada vurgulamak gereken bir örnek daha var. O da facebook, Whatsapp ve ınstagram sahibi olan Meta, 9 kasım 2022 tarihinde 11 binden fazla çalışanını işten çıkardığını ifade etmişti.

Geçtiğimiz gün Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ ın da işçi çıkarmaya başladığı hatta çalışanlarının %50’ sinin işine son verildiği ifade edildi. Kurulduğu Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Amazon’ da ilk günden bu yana en büyük işten çıkarmanın yaşanacağını belirtebiliriz. 10 bin kişinin işine son verileceği Amazon’ da işten çıkarmaların perakende, yapay zeka destekli sanal asistan Alexa ve insan kaynakları gibi ürünleri barındıran cihazlar departmanından olacağı belirtildi. Küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyon devam ediyor. Bu bağlamda yüksek enflasyonun şirketlerin belini büktüğünü ifade edebiliriz.

Başa dön tuşu