Ekonomi

Altın Fiyatları O Tarihte Çok Yükselecek! Alacak Olan Şimdi Alsın Satacak Olan Beklesin

Altın fiyatları düşecek mi yükselecek mi merak eden vatandaşlar için uzmanlardan kritik tarih geldi.

 

Vatandaşlar tarafından en çok güven duyulan ve genelde zarar ettirmeyen altın fiyatları, vatandaşlar tarafından merakla takip ediliyor. Sık sık yatırılan döviz kuru dalgalanmalarla yatırımcısını bazen yarı yolda bıraksa bile altın fiyatları çoğunlukla yatırımcıyı üzmeyecek cinsten oldu. Pek çok uzman, altın fiyatlarının yıl sonunda yükseleceği üzerine tahminde bulunmuştu. Beklenen oldu ve altın fiyatlarının yükseleceği o tarih açıklandı.

Uzmanlar, altın fiyatları ne zaman yükselecek sorusunu soran vatandaşlara tarih verdi. Hem alıcı hem de satıcılar için gelen kritik yorumlar büyük ses getirdi. Altın fiyatlarının düştüğü bugünlerde bu duruma aldırılmaması yönünde flaş açıklamalar yapıldı. Altın alımı ve satımı konusunda uyarılarda bulunuldu.

ALTIN NE ZAMAN YÜKSELECEK?

Altın yatırımı yapan veya yakın zamanda altın alacak olan vatandaşlar, uzmanların altın fiyatları hakkında yaptığı yorumları pür dikkat dinliyor. Altın uzmanları, altın fiyatlarındaki yükselişin başlayacağı tarihle ilgili değerlendirmeler yapıp tahminlerini paylaşıyor. Geçtiğimiz haftalardan beri yaşanan fiyat düşüşlerinin ülkelerin ekonomilerinde yaşanan enflasyon ve faiz artışlarından kaynaklı olduğu söyleniyor. Küresel yavaşlama nedeniyle altına talep artarken, analistler faize bağlı düşüşlere çok güvenilmemesi gerektiğini söylüyor.

Yurt dışı Credit Suisse stratejistlerinin yaptığı altın analizlerinde, altında 1.680’in kırılmasından sonra satışlarda patlama yaşanacağı belirtildi. Bir sonraki destek bölümünün 1.618 dolara kayacağını ifade eden stratejistler, bu kaymanın 1.560 dolar ve 1.451 dolara kadar süreceğini öngördü. Uzmanlar, yükseliş için de kırılma noktası tahmininde bulundu. 1.720 doların aşılmasıyla bu yükselişin gerçekleşeceğini söylediler.

Altın fiyatları hakkındaki değerlendirmelerini paylaşan yurt dışı kaynaklarından Societe Generale  stratejistleri, tabiri caizse altın ayılarının henüz kış uykusuna yatmaya hazır olmadığını ifade ederek, altın fiyatları hakkında tahminler yaptı. Bekledikleri senaryonun 2023 yılının üçüncü çeyreğine kadar 1.550 dolar/ons seviyesine gerileme olduğunu açıkladı.

İSLAM MEMİŞ UYARIYOR

Türkiye’nin en çok dikkate aldığı ve genellikle doğru tahminler yapan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş “Ekim ayında piyasalar kendi hikayelerini yazacak” dedi. Bu zamana kadar yanıldığı çok az konu olan Memiş, sözlerine güncel piyasa hakkında genel bir bilgi vererek devam etti. İçeride gram altının 1030 liradan 998 liraya kadar gerilediğini ifade ederek, bu fiyatların da Kapalıçarşı’da 994-995 bandında olduğunu söyledi. Gram altın fiyatlarının 2 ay sonra ilk defa 1000 TL’nin altını indiğinin altını çizen Memiş, kısa vadede değişim olmayacağının ve fiyatların 950-1000 lira arasında olmayı sürdüreceğini belirtti. Ancak bu düşüşlerin uzun vadede kalıcı olmayacağını gördüğünü söyleyerek, düğün yapacak olan veya altın borcu olanlar için uyarıda bulundu. Bu düşüşün onlar için harika bir fırsat olduğunu ve bir daha yakalayamayacaklarını ifade etti.  2022 yılının sonuna doğru bu rakamların rekor denemesi ile 1250-1450 TL’ye çıkmasını ön gördüklerini açıkladı. Yılın son çeyreğinde, tüm dünya genelinde riskler arttığı için bu durumun altın fiyatlarına da yansıması bekleniyor. Memiş, Merkez Bankaları’nın altın alımına devam etmelerinin de altın fiyatlarını arttırdığını belirtti. Sözlerine gram altının geçen sene 480 lira olduğunu hatırlatarak devam eden Memiş, son 20 yıldır yatırımcılarına en çok kazandıran yatırım aracının altın olduğunu hatırlattı. Altın almayı düşünenlerin bir an önce harekete geçmesini, satış düşünenlerin de yıl sonunu beklemesini ifade ederek sözlerini noktaladı.

Başa dön tuşu