Ekonomi

Altıda yaşananlar korkutmaya başladı! Bugün de tüm gözler altın üzerine çevrildi!

Yatırımcılar altın fiyatlarındaki değişikliği gün ve gün takip etmeye devam ediyor. Fiyatlar konusunda sürekli değişiklik gösteren altın dün ve bugün bir yükseliş içine girdi. Altın piyasaları rakibi olan ve uzun zamandır yaşanan iniş çıkışları ile dolar yönetmektedir. Ons altın ve gram altın fiyatları ne kadar? Yıl sonuna kadar altın fiyatlarında nasıl bir değişiklik yaşanacak? Yatırımcılar neler yapacak? İşte tüm sorulara haberimizde cevapladık.

Altın fiyatları doların ve tahvillerin gerilemesi ile yükseliş yaşamaya başladı. Enflasyonda görülen yükseliş ile ABD Merkez Bankası Fed’in 1-2 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantısında 75 baz puanlık faiz artışı artık kesinleşti gibi bir şey, bu durumda Aralık beklentileri de 75 baz puan yükseliş oldu. Ancak dolar ve tahvillerde yaşanan gerileme 75 baz puan beklentisini de geriye atmış oldu konu ile ilgili 50 baz puan ihtimalleri de artık gündeme gelmeye başladı. Bu gelişmeler yaşanırken ons altın fiyatları dün 1677 doların üzerine çıktı. Bugün ise 1673 dolar ile yeşil bölgede alıcısı ile buluşuyor. 1000 lira seviyesini aşarak gram altın bu sabah saatlerinde ise 998 liradan satışa sunulmaktadır.

Ralli olasılığı kapıda

Altın fiyatlarında yaşanan hareketlilik için IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong bir açıklamada; “Altın fiyatlarında yaşanan düşüş olasılığı ile birlikte, Fed herhangi bir faiz yavaşlaması belirtisi gösterirse, muhtemelen güçlü ancak kısa vadeli ralli olasılığı kapıda gibi gözüküyor” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu