Güncel

Alman Bakan elektrikli otobüsü Ankara’da test etti

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye yaptığı ziyarette, beraberindeki heyetle MAN Truck & Bus’ın yeni yatırımı olan Ankara’daki Test ve Ürün Geliştirme Merkezi’nde de incelemelerde bulundu.

ANKARA (İGFA) – Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck, MAN Truck & Bus SE CEO’su Alexander Vlaskamp ile birlikte elektrikli otobüslerin test sürüşüne katıldı.

MAN’ın Türkiye’de 60 yıla yakın önemli bir üretim tecrübesi ve kabiliyetine sahip olduğunu belirten MAN Truck & Bus SE Otobüs Birimi Başkanı Barbaros Oktay, tesis hakkında kısa bilgi verdi. Oktay, “2025 yılına gelindiğinde yeni şehir içi otobüslerimizin yarısı elektrikli olacak, sadece beş yıl sonra da Avrupa’daki otobüslerimizin neredeyse yüzde 90’ı elektrikli olacak. Seyahat otobüslerinin elektrifikasyonu konusunda da önemli çalışmalar yürütüyoruz. “İlk e-Coach test filosunu 2025 yılı için planlıyoruz” dedi.

MAN Truck & Bus SE CEO’su Alexander Vlaskamp, ​​şarj altyapısının genişletilmesinin önemini ve sıfır emisyon teknolojisine geçişte mantıklı politik yönergelere olan ihtiyacı vurgulayarak, 2030 yılına kadar yeni kayıtlı MAN otobüslerinin yüzde 90’ının ve Avrupa’daki tüm MAN kamyonlarının yüzde 50’si kurulacak. Pilli-elektrikli olması gerektiğini belirterek, sürdürülebilir mobiliteyi ileriye taşıdıklarını söyledi. Vlaskamp, ​​“Sıfır emisyon hedefi için; Verimli bir elektrik ağının yanı sıra ileriyi düşünen siyasi düzenlemelere, finansal planlama güvenliğine ve şarj altyapısı kurulumunda hıza ihtiyacımız var” dedi.

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck ise konuşmasında, Ankara’da bir Alman yatırımı yapmaktan duyduğu mutluluğu ve gururu dile getirerek, iklim hedeflerine ulaşmak için yük ve yolcu taşımacılığının hızlı ve istikrarlı bir şekilde karbondan arındırılması gerektiğine işaret etti.

Başa dön tuşu