Güncel

Aliyev, doğumunun 100. yılında New York’ta anıldı

Azerbaycan’ın milli lideri Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yıl dönümü, New York’un prestijli kurumlarından Yale Club’da düzenlenen özel bir etkinlikle onurlandırıldı. Bağımsız Azerbaycan’ın mimarı sayılan Haydar Aliyev, Amerika’da saygıyla anıldı.

ABD (IGFA) – Azerbaycan’ın milli lideri Haydar Aliyev, doğumunun 100. yılında New York’ta anıldı.

Törene Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yabancı büyükelçiliklerden diplomatlar katıldı. Program kapsamında Haydar Aliyev’in hayatını ve başarılarını anlatan “Sanatın Büyük Destekçisi” belgesel filmi gösterildi.

Törende Amerika Azerbaycan Topluluğu Başkanı Tomris Azeri, Haydar Aliyev ile ilgili kişisel anılarını paylaşırken, Azerbaycan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Yaşar Aliyev ise Haydar Aliyev’in devlet adamlığına ve uluslararası politikaya etkisine vurgu yaptı. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Washington DC Büyükelçiliği Müsteşarı Vugar Gurbanov, Haydar Aliyev’in 100. Yıldönümünde Amerikalı dostlar ve Azerbaycan-Amerikan toplumuyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora İşleri Komitesi Başkan Vekili Elshad Aliyev, Haydar Aliyev’in 100. yaş gününün New York’ta ve tüm dünyada kutlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Etkinlikte ünlü müzisyen Amerikan Muğam Derneği Başkanı Jeffrey Werbock, Haydar Aliyev’le ilgili anılarını anlatarak izleyicilere büyüleyici bir kemençe resitali sundu. Ayrıca Azerbaycanlı sanatçılar Nargiz Aliyarova ve Kamilla Mammadova da unutulmaz bir konser verdi. Etkinlikte Haydar Aliyev’in heykeltıraş Emin Guliyev tarafından yapılan büstü sergilendi.

Azerbaycan ve Amerika milli marşları Leyla Caferova ve Dr. tarafından sunuldu. Nigar Dargahzade tarafından okundu.

Azerbaycan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Yaşar Aliyev, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Aslı Güven, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Washington DC Büyükelçiliği Müsteşarı Vugar Gurbanov, Türkiye Cumhuriyeti’nin Yeni Başkonsolosu York Reyhan Özgür, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin New York Temsilcisi Mehmet Dana, Kazakistan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Raushan Yesbulatova, Amerikan Sefarad Federasyonu Başkanı David Dangoor, Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora İşleri Komitesi Başkan Vekili Etkinliğe Elşad Aliyev ve Azerbaycan-Amerikan topluluğu üyeleri katıldı.

Etkinlik akşam yemeği ve resepsiyonla sona erdi.

Başa dön tuşu