Ekonomi

Akkim Kimya’dan büyük yatırım

Yalova’da 100 milyon dolarlık yatırım bütçesine sahip olan, Türkiye’nin ilk epoksi reçine üretim tesisinin yatırımına başlayan Akkim Kimya, bu alandaki ithalatı ikame ederek cari açığın azalacağını ve her yıl 200 milyon dolar katkı sağlanacağını söyledi.

Akkök Holding iştiraklerinden olan Akkim Kimya yeni bir yatırım kararı aldı. Geçtiğimiz ay Nazilli’de gıda katkı üretiminde faaliyet gösterecek yeni tesisin açılışını yapan şirket, Yalova’da yeni bir yatırım girişiminde bulunarak epoksi reçineleri, ham maddeleri ve formüle edilmiş türevlerini üretmeye başlayacak. Firmadan yapılan açıklamaya göre bu kapsamda 100 milyon dolarlık yatırımla Akkim Kimya’nın Yalova kampüsündeki klor alkali tesisleri ile entegre olan, 50 bin metrekare büyüklüğe sahip yeni bir fabrika kurulacak. Yaptığı açıklamada görüşlerini de bildiren Akkim Kimya Genel Müdürü Onur Kipri, yeni tesisin toplamda 100 bin ton üretim kapasitesi olacağını söylüyor.

Kipri tesisin 2024’ün ocak ayında üretime başlayacağını söylüyor. Bir çok sektörde stratejik öneme sahip bir hammaddeyi Türkiye Sanayiinde hizmete sunarak Türkiye dahil çevreler için de ilk niteliği taşıyan tesis, yılda 50 bin ton sıvı, katı epoksi reçineler ile formülize edilmiş türevlerini üretmeyi hedefliyor. Rekabet avantajı yaratma düşüncesi ile hammaddeleri olan 25 ton epiklohidrin ile aynı miktarda gliserin üretimi yapılması hedefleniyor. Bu sayede Türkiye için ihracat potansiyeli ve döviz girdisi potansiyeli sağlanmış olacak. Senelik 50 bin ton ithal ederek, cari açığın azalması ve yıllık 200 milyon dolar destek sunarken 100 kişilik yeni bir istihdam kurulması hedefleniyor.

Akkim Kimya’nın üretime başlayacağı epoksi reçineler; sanayi boyaları ve elektrostatik toz boyalar, rüzgâr türbin kanatları, elektrik ve elektronik sektörü, havacılık ve savunma sanayii sektörü ile tüm kompozit uygulamalarında stratejik girdi olarak kullanılmakta. Dünyada yaygın olan petrokimya ürünlerinin yanısıra bitkisel ve doğal kaynaklı kullanılacak bu ürünler, Avrupa’da Yeşil Epoksi Reçineler olarak adlandırılıyor.

Kurulacak olan tesisin lisans çalışmaları nisan ayında başladı. Tesiste sıfır atık su tasarımlı Epiprovit proses teknolojisi kullanılacak. Bu prosesin kullanımı için Avusturalyalı mühendislik şirketi olan Kanzler Verfahrenstechnik GmbH (KVT) ile lisans ve teknoloji transfer anlaşması imzalandı. Epiprovit” teknolojisi sayesinde Akkim Kimya, sürdürülebilirlik taahhütleri ile uyumlu ve çevreci bir yatırıma imza atıp çevre sağlığına yönelik pozitif işler yapmayı hedefliyor. Bu kapsamda tesisten çıkan tüm atık sular, özel arıtma sistemiyle saflaştırılarak, Akkim’in klor alkali tesislerinde tuzlu su kaynağı olarak geri dönüşümü sağlanacak.

Başa dön tuşu