Güncel

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, EYT Yönetmeliği Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu

Emeklilerle ilgili son dakika çalışmaları hala gündemde. Kanunda yer alacak kapsam ve kişiler belirlendikten sonra emeklilik hesaplaması yapılır. Hükümetin ‘Emeklilik Çağı’ (EYT) kanadıyla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Son olarak AKP Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, bir TV programında EYT anlaşmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Peki EYT ne zaman ve hangi tarihte vizyona girecek? EYD kimleri kapsayacak? İşte EJT’nin mevcut durumu ile ilgili son gelişmeler ve formüller…

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, bir TV programında 3600 ek gösterge, asgari ücret ve EYT yönetmeliği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu’nun EYD ile ilgili açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
Sarıeroğlu, “Sosyal politikayı öncelikli görmüyoruz. Yolumuza devam ediyor ve bu alandaki beklentilere odaklanıyoruz. Bakan masada dedi. Mutlaka bir yol haritası olduğunu düşünüyorum” dedi.

Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Şu anda uyguladığımız sistemden düşük ücretliler dışında üreticiler ve ihracatçılar yararlanıyor!”

Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Şu anda uyguladığımız sistemden düşük ücretliler dışında üreticiler ve ihracatçılar yararlanıyor” dedi. Bu sözlerle uygulanan ekonomi politikası, büyük kitleleri yok etti, yaktı, ezdi, ama bazı insanları, zenginleri daha da zenginleştiren bir politika yürüttü.

İtiraf ettiği için tebrik ediyorum ama böyle kötü bir politika uyguladığı için hem Sayın Erdoğan’ı hem de hükümetini kınıyorum” dedi. Faiz oranlarının artırılması gerektiğini söylemiyorlar; enflasyonun düşürülmesi gerektiğini, enflasyona paralel bir faiz politikası uygulanması gerektiğini söylüyoruz. Şu anda anahtar faiz oranını ayarlamak istiyorsunuz. Yüzde 14’te tutuyorlar.

TÜİK enflasyonunun yaklaşık 59,5 puan altında olan negatif reel faizli bir ekonomide istikrar olmaz, bu enflasyonu düşürmeniz gerekir. MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent, Yunanistan ve İsveç’te eş zamanlı gösteriler düzenleyen terör örgütü PKK’nın, “Bu menfur saldırılara asla ve asla izin veremeyiz” dedi.

Hollanda’nın 8 Mayıs’ta İsviçre’nin Basel kentindeki 23 Nisan olaylarına saldırdığı ve 30 Mayıs’ta Fransa’da Marsilya Bülbül’ün kendi ülkelerinde PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerinin korunmasının uluslararası hukuku ve uluslararası yükümlülükleri ihlal ettiğini vurguladığı açıktır. Hem ikiyüzlülüğün hem de teröre desteğin kanıtı…
Unutmayın ki besledikleri terör belası bir gün kendi ülkelerini de vuracaktır. Hiçbir şey yapmamalı ve terör örgütlerine mesafe koyarak hükümetler arası ilişkilerdeki yasal yükümlülüklerini bir an önce yerine getirmeliler.” Ancak dünya insanlığını endişelendiren Bülbül, inanç özgürlüğünün hukuk olduğunu ve bu çirkin saldırılar karşısında demokrasinin tehdit altında olduğunu söyledi.

Bülbül, İslam’a ve Hz. Muhammed’e yönelik her türlü ahlaksız ve çirkin saldırıyı şiddetle kınadıklarını ve lanetlediklerini söyledi. Bülbül, “Kur’an’ı her zaman baş üstünde taşıyan bir milletin oğulları olarak bu menfur saldırılara asla ve asla müsaade edemeyiz.

Sizleri yalnız ve cahil bırakacağını umduğumuz bu saldırıyı nefret ve saygısızlıkla kınıyoruz. Planda başka öncelikler olup olmadığı da dikkate alınmalıdır. HDP Meclis Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, 3 bin 600 ek göstergenin düzenlenmesiyle ilgili olarak, “Pembe bir tablo söz konusu olamaz” dedi. Hükümetin bizim için çizdiği çizer, hiç şüphe yok ki 600 puan artarak 2800’e çıkıyor”. E’nin kaldırılmasının çalışan için hem maaşta hem de emeklilikte çok ciddi bir fark yaratmayacağı tartışılmaz.” diye konuştu.

“Bu nedenle emekli maaşlarının artırılması gerekiyor. KESK aslında her derde deva 600 öneriyor KESK’e göre, puan yerine özel hizmet tazminatı oranları artırılarak memurlara yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılması gerekiyor. Puan beğenip 300 puan yükseltelim. Fikrini paylaştı Temmuz’da yapalım. “Ek bütçe gerekebilir. Söz veriyoruz, ek bütçeyi bir günde bir saat içinde çıkaracağımızı beyan ediyoruz.” Altay, “3600’ün Temmuz’dan itibaren geçerli olmasını istiyoruz ve talep ediyoruz” dedi.

Başa dön tuşu