Güncel

Ahıska Sürgünü Bursa İnegöl’de dualarla anıldı

Ahıska Sürgününün 79’uncu yıl dönümünde hayatını kaybedenler, Bursa’nın İnegöl ilçesinde dualarla anıldı.

BURSA (İGFA) –Sayıları 86 bine ulaşan Ahıska Türkleri, 14 Kasım 1944’te vagonlara doldurularak yurtlarından sürüldü.

On binlerce Ahıska Türkünün hayatını kaybettiği sürgünün 79. yıl dönümünde Ahıska gençleri, Akhisar Mahalle Muhtarı ve İnegöl Belediyesi iş birliğiyle İnegöl’de anma programı düzenlendi. Belediye Başkanı Alper Taban, “Bu günleri unuttuğumuz an, yenildiğimiz gündür, kaybettiğimiz gündür.”

14 Kasım 1944’te 200’den fazla köy ve kasabada yaşayan binlerce Ahıska Türkü, eşyalarını yanlarına almalarına bile izin verilmeden vagonlarda yok oluşa sürgün edildi. Sayıları 86 bine ulaşan Türkler, Stalin yönetimi tarafından Ahıska’dan Orta Asya’nın çeşitli yerlerine sürgüne gönderildi. Vagonlara üst üste yerleştirilen Ahıska Türklerinin bu zorlu yolculuğu bir aydan fazla sürdü. Yolculuk sırasında yaklaşık 17 bin Ahıska Türkü; Açlık, soğuk ve hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Açlık, salgın hastalıklar ve bulaşıcı hastalıklar nedeniyle Orta Asya’nın çeşitli bölgelerinde 30 bin Ahıskalı da hayatını kaybetti.

SÜRGÜNÜN 79. YIL DÖNÜMÜ

Sürgünün 79’uncu yıl dönümünde İnegöl’de anma programı düzenlendi. Akhisar Mahalle Muhtarlığı ve Ahıska Gençliği’nin İnegöl Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği anma programı Pazar günü gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Alper Taban, Bursa ve İnegöllü Ahıska vatandaşları, STK temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katıldığı programda, sürgünde hayatını kaybedenler dualarla anıldı.

Programın açılış konuşmasını Ahıskalı gençler adına kürsüye çıkan Alizar Alizaroğlu yaptı. 14 Kasım’ın atalarımızın ata vatanlarından sürgün edildiği gün olduğunu belirten Alizaroğlu, “Bugün Ahıska’da yaşayan 100 binden fazla ecdadımızın Stalin tarafından ata vatanlarından sürgüne mahkum edildiği gündür. 14 Kasım 1944’te 20 bin kişinin öldüğü ve şehit edildiği sessiz bir çığlıktır. Ahıska, çocukları ve yaşlılarıyla birlikte tren vagonlarına doldurularak açlığa ve ölüme terk edilenlerin adıdır. “Bugün, 14 Kasım 1944 Ahıska Sürgünü’nün 79’uncu yıl dönümünde, bu acıyı anmak, unutturmamak için yeniden bir aradayız” dedi.

“UNUTMAMAK VE UNUTULMAMAK İÇİN BİRLİKTEYİZ”

Akhisar Mahalle Muhtarı Oktay Garip, “14 Kasım 1944’teki sürgünde onbinlerce Ahıskalı kardeşimiz şehit oldu. Stalin’in zorlayıcı güçleri tarafından yurtlarından sürüldüler. “Bugün bu vesileyle acıyı hatırlamak, unutturmamak için bir aradayız” dedi.

Son olarak kürsüye çıkan Belediye Başkanı Alper Taban, “Burada çok anlamlı bir programla birlikteyiz. Bu günleri unuttuğumuz an, programları unuttuğumuz gün, kaybettiğimiz gündür, kaybettiğimiz gündür. 14 Kasım 1944 çok uzakta değil. O günlerin canlı tanıkları, o acıları yaşayan vatandaşlarımız hala aramızda var. Bu vahşetler yaşandı, tarihe geçti ve kayıt altına alındı. Bizim görevimiz öncelikle bunu anlamaktır. Burada ne oldu? Bunun yapılması bizim suçumuz neydi? Müslüman olduğumuz için mi? Türk olduğumuz için mi? Bunlar insanlara saygımız, sevgimiz ve hoşgörümüz olduğu için mi yapıldı? Biz devletimize, milletimize isyan etmediğimiz için mi bu zulümler bize yapıldı? Ahıska halkı çok değerlidir. Vatanına, devletine, bayrağına her zaman sahip çıkan çalışkan, azimli ve yardımsever insanlardır. Biz bunu böyle gördük. Burada yapılan programı çok anlamlı buldum. Katkıda bulunan herkese teşekkür etmek istiyorum dedi.

NE İLK NE SON ZULÜM

Müslüman coğrafyada benzer vahşetlerin devam ettiğine dikkat çeken Başkan Taban, “Bugün geçmişte yaşananlardan çok farklı şeyler mi oluyor? Bugün Srebrenitsa’da ne olduysa, Filistin’de ne olduysa, geçmişte de Ahıska’da aynı şeyler yaşandı. Ben orada hayatını kaybedenleri şehit olarak görüyorum. Cenâb-ı Hak onları rahmetiyle muamele etsin ve onları cennetin en güzel yerlerine yerleştirsin. Onların hiçbir suçu ve günahı yoktu. Bugün de bu bilinçle, bu bilinçle önümüze bakacağız. Bu toplumda fitne çıkarmak isteyenlere, dedikodu yaymak isteyenlere, kafa karışıklığı yaratmaya çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. Bizden başka kimsenin bize faydası yoktur. Filistin’e saldırılmasının bir nedeni var, aslında sorumlusu Türkiye. Bunu çok iyi bilmemiz gerekiyor. Bunlar ne ilk ne de son. Olmaya devam edecek. “İnşallah Allah’ın izniyle her zaman birlik olacağız, büyük olacağız, diri olacağız ve bunları aşacağız” dedi.

Başa dön tuşu