Güncel

Afganistan’da Şii camisinde meydana gelen patlamada onlarca kişi öldü

Afganistan’ın kuzeyindeki Mazar-e-Sharif kentinde Perşembe günü bir Şii camisinde patlama meydana geldi.

Afganistan’ın kuzeyindeki Mazar-e-Sharif kentinde Perşembe günü bir Şii camisinde patlama meydana geldi, bir Taliban yetkilisi başkent Kabil’deki Şii Hazara semtinde bir liseye düzenlenen saldırıdan iki gün sonra en az 20 kişinin öldüğünü veya yaralandığını söyledi.

Mazar-e-Sharif’teki Taliban komutanının sözcüsü Mohammad Asif Wazeri Reuters’e verdiği demeçte, “2. bölgede bir Şii camisinin içinde bir patlama meydana geldi, 20’den fazla kişi öldü ve yaralandı.”

İl sağlık otoritesi sözcüsü Zia Zendani, patlamada yaklaşık beş kişinin öldüğünü ve 50’den fazla kişinin yaralandığını söyledi.

Patlama, Kabil’in batısındaki Şiilerin çoğunlukta olduğu Hazara bölgesinde bir lisede meydana gelen patlamaların en az altı kişinin ölümüne ve 11 kişinin yaralanmasına yol açmasından iki gün sonra gerçekleşti.

Mezar-ı Şerif sakini, yakınlardaki bir pazarda ablasıyla alışveriş yaparken büyük bir patlama duyduğunu ve caminin çevresinden dumanlar yükseldiğini gördüğünü söyledi.

İsmini vermek istemeyen kadın, “Dükkânların camları kırıldı ve çok kalabalıktı ve herkes koşmaya başladı” dedi.

Afganistan’ın Taliban yöneticileri, Ağustos ayında iktidara geldiklerinden bu yana ülkeyi güvence altına aldıklarını söylüyorlar, ancak uluslararası yetkililer ve analistler, militanlığın yeniden canlanma riskinin devam ettiğini ve IŞİD militan grubunun birkaç saldırı üstlendiğini söylüyor.

Başa dön tuşu