Güncel

Afad Uyarısı Nedir? Hayati Uyarı Ne Anlama Geliyor? İphone İOS Test Alert Notification

Cep telefonu kullanıcıları bir anda telefonlarından çıkan tuhaf sesle neye uğradığını şaşırdı. AFAD tarafından gönderilen uyarı ile şaşkına dönen kullanıcılar AFAD Uyarısı Nedir? Hayati Uyarı Ne Anlama Geliyor? gibi soruların yanıtlarını arıyor.

AFAD tarafından cep telefonlarına bir uyarı gönderildi. Halkın mal ve can güvenliğini koruma amaçlı gönderilen bu uyarı bazı kullanıcıları korkuttu. Oldukça tuhaf ve daha önceki bildirimlerden çok farklı bir sesle gelen bu uyarı ne anlama geliyor. Şimdi bu uyarıyı alan kullanıcılar; AFAD Uyarısı Nedir? Hayati Uyarı Ne Anlama Geliyor? gibi soruların yanıtlarını arıyor.

AFAD Uyarısı Nedir?

Ülkemiz son birkaç gündür kuvvetli yağışların etkisi altında. Yurdun dört bir yanından sel ve su baskını haberleri geliyor. Can kaybının dahi yaşandığı bu doğal afetlerden korunmak için AFAD cep telefonlarına bir uyarı gönderdi. Ancak uyarının çıkarmış olduğu ses bazı kullanıcıları korkuttu. Daha önce hiç bir bildiğimin çıkarmadığı acil durum sinyaline benzer bir ses çıkaran uyarıyı alan kullanıcılar bunun ne anlama geldiğini araştırmaya başladı.

Hayati Uyarı Ne Anlama Geliyor?

AFAD tarafından gönderilen ve insanları korkutan o sesi çıkaran uyarının başlığı da oldukça ilginç. “Hayati Uyarı” başlığı ile gönderilen bildirimde, “Ülkemizde devam eden meteorolojik şartlar nedeniyle karşılaştığınız taşkın, sel, heyelan gibi acil durumlarda tek numara acil Çağrı Merkezini arayınız.” ibaresi yer alıyor.

Vatandaşlarımızı acil durumlarda panikle yardım isteyecekleri kurumu hatırlatmak ve kısa sürede yardımın ulaşmasını sağlamak için arayacakları numarayı hatırlatmak için gönderilen uyarı, bazı vatandaşlarımız için korkutucu oldu.

Tehlikede miyim?

AFAD acil durum uyarısını alan vatandaşlarımız bir anda paniğe kapılarak kendilerine “Tehlikede miyim?” sorusunu sordu. Ancak bu uyarı tüm kullanıcılara gönderilen ortak bir uyarı. Bu uyarıyı aldığınız için tehlikede değilsiniz. Her ne kadar başlığında “Hayati uyarı” ibaresi yer alsa da, bu sizin için özel olarak gönderilen özel bir uyarı değil.

Bilindiği gibi ülkemizde 112 önceden acil durum sağlık hizmetleri numarası olarak kullanılıyordu. Ancak şuan tüm acil durumlar için tek bir numara kullanılıyor ve bu numara da 112. Dolayısıyla acil bir durumla karşılaşan vatandaşlarımıza 112 Acil Çağrı Merkezi’ni aramaları konusunda hatırlatma niteliğinde bir uyarı.

İphone İOS Test Alert Notification uyarısı nedir?

İphone kullanıcıları söz konusu uyarıyı İphone İOS Test Alert Notification uyarısı olarak aldı. Bu uyarıların tamamı sadece acil durumlarda yardım istemek için çağrı merkezi olarak 112’yi aramanızı hatırlatmak içindi.

Başa dön tuşu