Güncel

ABD savaş gemisi Güney Kore’de limana demir attı!

Çin ve Tayvan arasında savaş gerilimi hızla artarken ABD’den sıra dışı bir hamle geldi. Nükleer enerjiyle çalışan Amerikan USS Ronald Reagen isimli savaş gemisi, tatbikat için Güney Kore’nin Busan kentine demir attı.

Çin ve Tayvan arasında savaş çanları çalarken, Biden yapmış olduğu saldırı açıklaması ile gündemi adeta salladı. Biden, savaş halinde Tayvan’ı savunacaklarını dile getirmişti. Bu yapılan açıklamaların sesleri halen sürerken ABD’den başka bir bölge için sinsi bir hamle daha geldi.

Nükleer enerjiyle çalışan uçak gemisi USS Ronald Reagan, tatbikat sebep gösterilerek Güney Kore’nin Busan kentinde demir aldı.

Geminin ülkeye gelmesi ile, ABD’nin bölgedeki ‘stratejik varlığını’ göstermesi şu ana kadar gerçekleşen en büyük konuşlandırmayı gösteriyor.

2017 yılından beri ilk defa

İlerleyen zamanlarda gerçekleştirilecek olan askeri tatbikatlar ile ABD ve Güney Kore’nin Kuzey Kore’ye füze denemeleri konusunda yanıt vermesi beklenirken 2017 yılından beri ABD’nin ilk defa bölgeye uçak gemisi gönderdiği belirtiliyor.

Kuzey Kore daha önce ABD’nin gerçekleştirmiş olduğu tatbikatları düşmanca olarak adlandırmıştı.

Ronald Reagan’ın uçuş güvertesinden rapor eden Al Jazeera’dan Rob McBride, ortak tatbikatların ortaya konan misyonunun; bu müttefiklerin yenilenen Kuzey Kore tehditleri karşısında oldukça kararlı olduğunu göstermeye çalıştığını dile getirdi.

McBride, tatbikatların ABD ve Güney Kore’nin Kuzey Kore’den gelen şiddetli tehditlerine karşı ittifak göstermenin bir çaresi olduğunu ifade ediyor.

Başa dön tuşu