Güncel

ABD enflasyon verisi açıklandı

ABD Çalışma Bakanlığı, nisan ayına ilişkin enflasyon verisini açıkladı. ABD’de yıllık enflasyon, yüzde 8,3 oldu

ABD’de tüketici fiyat artışı, sekiz ay içinde yıllık hızdaki ilk yavaşlamaya rağmen Nisan ayında kırk yılın en yüksek seviyesinde kaldı ve Federal Rezerv’in enflasyonu yok etme baskısının aciliyetinin altını çizdi.

Tüketici fiyat endeksi, geçen ay Mart ayında kaydedilen yüzde 8,5’lik artıştan bir adım aşağı, ancak ekonomistlerin yüzde 8,1’lik beklentilerinin biraz üzerinde, yıllık yüzde 8,3 oranında yükseldi.

Fiyatlar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline bağlı olarak artan enerji ve gıda maliyetlerinin körüklediği Mart ayında kaydedilen yüzde 1,2’lik artıştan daha yavaş bir şekilde bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı.

Bununla birlikte, gıda ve enerji gibi değişken kalemleri çıkarırken, çekirdek TÜFE’deki aylık artış, Mart ayındaki yüzde 0,3’e kıyasla yüzde 0,6 ile önceki aya göre daha hızlı arttı. Yıllık bazda, bu yüzde 6,2’lik bir artışa tekabül ediyor.

Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayınlanan veriler, ciddi tedarik zinciri darboğazları ile birlikte aşırı sıcak tüketici talebinin neden olduğu koronavirüs pandemisi dönemindeki enflasyon artışında bir zirvenin başlangıcını temsil edebilir.

Ekonomistler, genel olarak, Ukrayna’daki savaşın acil etkilerinin azalmasıyla birlikte, tüketici fiyatlarındaki büyüme hızının bu seviyelerden daha da ılımlı olmasını bekliyorlar. Geçen yıl kaydedilen çok yüksek seviyelerle karşılaştırılmaya başladığından, manşet yıllık enflasyon okuması da önümüzdeki aylarda düşmeye başlamalıdır.

Bununla birlikte, fiyat baskılarının artık pandemi kaynaklı aksamalardan en çok etkilenen sektörlere özel bir olgu değil, aksine tüm sektörleri etkileyen geniş tabanlı bir eğilim olduğuna dair kanıtlar, enflasyonun kalıcı bir sorun haline geldiğine dair endişeleri artırdı.

ABD Başkanı Joe Biden Salı günü, Fed’in enflasyonu ehlileştirme çabalarına verdiği desteği dile getirirken, enflasyonla mücadelenin yönetiminin “en önemli ekonomik zorluğu” olduğunu vurguladı.

Fed, bu ay yirmi yılı aşkın süredir ilk yarım puanlık faiz artışını uygulayarak fiyat baskılarını kontrol altına alma çabalarını hızlandırdı. Bu tür artışların Haziran ve Temmuz aylarında ve hatta potansiyel olarak Eylül’de gerçekleşmesi bekleniyor ve federal fon oranının yıl sonuna kadar yüzde 2,7’ye ulaşması bekleniyor.

Fed’in 9 trilyon dolarlık bilançosunu düşürmesi de, Fed’in ekonomiyi soğutmak için kullandığı iki kaldıraçtan ikincisi olan Haziran’da başlayacak.

Yatırımcılar için kilit soru, ABD merkez bankasının resesyona neden olmadan enflasyonu düşürüp düşüremeyeceğidir. New York Fed başkanı John Williams, bu hafta yumuşak bir iniş mühendisliğinin zorluğunun zor olacağını ancak “aşılmaz olmadığını” söyledi.

Hisse senedi piyasalarının büyük kayıplar kaydetmesi ve ABD borçlanma maliyetinin yükselmesiyle birlikte finans piyasaları son günlerde çılgınca döndü. 10 yıllık Hazine getirisi şu anda yüzde 3 civarında seyrediyor ve yıl başındaki yüzde 1,5 seviyesinin kabaca iki katına çıkıyor.

Başa dön tuşu