Güncel

81 ilde üniversite öğrencileri için içişleri bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı harekete geçti!

İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, üniversitelerde yeni eğitim dönemi öncesinde 81 il valiliğine genelge gönderdi. Genelgede üniversite öğrencilerinin barınma sorununun çözülmesi ve yurt, apart gibi konaklama alanlarında fahiş fiyatla mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında 81 İl valileri ve gençlik spor il Müdürleriyle yapılan toplantıda alınan kararlar valiliklere “Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri” doğrultusunda bir genelge gönderildi.

Genelgeye göre, üniversitelerde yeni eğitim-öğretimin huzur ve güven ortamını sağlayarak sürdürülebilmesi amacıyla her akademik yıl öncesi valiler başkanlığında ilgili üniversite yöneticileri ve güvenlik amirlerinin katılımıyla oluşturulan “Üniversitelerde Huzur ve Güveni Artırma İl Komisyonları”; üniversite yerleşkelerinin bina, tesis ve diğer alanlarına ilişkin risk analizlerini yapmaya ve bu analizler kapsamında gereken tedbirleri almaya devam edecek.

Üniversitelerde, uyuşturucu suçlarıyla etkin mücadele, suç ve terör örgütlerinin eleman kazanımlarının engellenmesi, istismar ve provokasyonların önüne geçilmesine yönelik tedbirler sağlanacak. Ayrıca yeni eğitim-öğretim dönemi boyunca üniversite öğrencilerinin konaklayacağı yurt, pansiyon, apart vb. yerlerde olası fahiş fiyat uygulamalarının önüne geçilecek, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla burs ve konaklama konusunda destek verilecek.

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede;

Artan üniversite öğrencileri beraberinde öğrenci yurtlarına ve barınma ihtiyacına yönelik il- ilçe bazlı ihtiyaç analizleri yapılacak. Barınma sorunu olan öğrenciler tespit edilerek kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhanelere yerleştirilecek, gerektiğinde sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği sağlanarak barınma problemleri ortadan kaldırılmaya çalışılacak.

Öğrenci yurtlarında var olan kapasitenin tam olarak kullanılması sağlacak ve imkânlar dahilinde ek kapasite oluşturulacak. Bu kapsamda; boş durumdaki lojmanların ve yurt olarak kullanılabilecek kamu kurum ve kuruluşlarına ait tüm binaların dönüşümlerinin bir an önce yapılarak 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başlangıcına kadar  yetiştirileceği yer alıyor.

İl genelinde bulunan otel, pansiyon, apart ve özel yurtların kapasitelerinden faydalanabilmek üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı ile koordineli bir şekilde ortaklık sağlanarak kiralanacak.

Ayrıca il genelinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı yurtlarından boş kontenjanı olanlar imkânlar dâhilinde kullanıma açılacak.

Üniversite yerleşkesi bulunan küçük ilçelerimizdeki barınma sorununun çözümü amacıyla özel idare ve belediyeler tarafından gerekli çalışmalar ivedilikle sürdürülecek.

Kapasite artırımı ve yeni konaklamaya açılacak yerlerin belirlenmesinin ardından getireceği personel, malzeme vb. ihtiyaçlar Valiliklerin koordinasyonunda karşılanacak.

Eğitim-öğretim dönemi boyunca üniversite öğrencilerinin konaklayacağı yurt, pansiyon, apart vb. yerlerde olası fahiş fiyat uygulamalarına kesinlikle taviz verilmeyecek. Öğrencilerin üniversite/kampüs yerleşkelerine ve yurtlara kolay ulaşım sağlayabilmesi amacı ile özellikle okul giriş-çıkış saatlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde bulundurularak toplu taşıma vb. araç sayılarının artırılması ve yaşanması muhtemel ya da olası sorunların çözümü için ilgili birimlerle iş birliği içerisinde olunacak. Üniversite yerleşkeleri, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) binaları ve özel yurtların bulunduğu alanlardaki aydınlatma sistemleri kontrol edilecek ve toplu taşıma araç durakları yurtlara yakın olacak şekilde düzenlenecek. Üniversite ve yurt yerleşkesinde bulunan X-Ray cihazlarının, kapı dedektörlerinin ve güvenlik kamera sistemlerinin her bir kurumda kullanılabilmesi için çalışmalar yapılacak ve ilgili cihazlar kontrol edilerek eksiklikler ve arızalar giderilecek. Barınma ve maddi imkân sağlama adı altında öğrencilerle temasa geçmeye çalışan illegal yapılanmaların stant açma/ broşür dağıtma vb. gibi faaliyetlerde bulunmalarına müsaade edilmeyecek. Bu doğrultuda; öğrencilerin şehirlerde ilk uğradığı yer olan terminal, gar, havalimanı gibi noktalarda üniversite yönetimleri tarafından bilgilendirme stantları kurulacak. Ayrıca uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımının ve satışının engellenmesi için gerekli çalışmalara ağırlık verilecek. Öğrencileri etkilemeye yönelik terör örgütlerinin kirli propagandalarına kaşı farkındalıklarının artırılması için üniversitelerle iş birliği halinde panel, seminer vb. çalışmalar gerçekleştirilecek.

Yayımlanan genelge kapsamında, başta barınma konusu olmak üzere sosyal medya üzerinden yapılacak dezenformasyon içerikli provokatif paylaşımlara karşı teyakkuzda olunarak suç unsuru teşkil eden paylaşımları yapan kişiler veya sayfalar hakkında gerekli işlemler yapılacak ve önleyici tedbirler alınacak. Üniversite yerleşkelerinin çevresinde bulunan günübirlik kiralık evler, oteller, oyun salonları, kafe vb. yerlere yönelik denetimlerin ilgili birimlerle koordinasyonu sağlanarak arttırılacağını belirten Genelge uyarınca ayrıca şüpheli şahıs, araç, paket/poşet/pankartlara duyarlı olunarak gerekli denetimlerin artırılması ve asayiş uygulamalarının gerçekleştirilmesi sağlanacak.

Başa dön tuşu