Güncel

2022 Polis Akademisi Bekçi alımı sınavı tarihi açıklandı

Polis akademisi tarafından gerçekleştirilecek olan Bekçi alım sınavı ne zaman yapılacak? sorusunu alım başvurularının sona ermesiyle adaylar tarafından araştırılmaya başlandı. İşte 8 ilde gerçekleşecek olan 2022 Bekçilik sınav tarihi açıklandı.

Bekçi adayları son başvuru tarihi sona eren bekçilik alımı sona ermesiyle birlikte sınav tarihi merakla araştırılmaya başlandı. 2022 yılı kapsamında yapılacak olan Bekçi alımı sınavı ile 3 bin 250 kişi hayallerine kavuşacak. Peki 8 ilde gerçekleşecek bekçilik alımı sınavı ne zaman yapılacak, hangi tarihte gerçekleşecek merak ediliyordu.

BEKÇİ ALIMI SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

2022/1. dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği yazılı sınavı 17 Temmuz 2022 Pazar günü saat 10:00’da 8 ilde aynı anda gerçekleşecek. Bekçilik sınav giriş belgesi 8 Temmuz günü www.meb.gov.tr adresinden adaylar tarafından temin edilebilecek.

Ankara, Batman, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Sivas il merkezlerinde 17 Temmuz 2022 Pazar günü saat 10.00’da yapılacak olan Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı ile Yurt çapında toplam 3 bin 250 kişinin alınacağı bekçi alımı için geniş kontenjan 700 kişi ile İstanbul’a verildi.

2022 Bekçilik Sınavı Konuları

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınavında adaylara 100 soru soruluyor. İşte Bekçilik sınavı sorularının çıkacağı konular. Hangi konulardan kaç soru çıkıyor işte yanıtı…

KONULAR SORU SAYISI
Türkçe ( Ortaöğretim düzeyi ) 20
Sosyal Bilgiler ( İlköğretim düzeyi ) 15
Fen Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15
Hayat Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15
Matematik ( Ortaöğretim düzeyi) 15
Genel Kültür (Ortaöğretim düzeyi ) 20
GENEL TOPLAM

BEKÇİLİK SINAV SÜRESİ VE SORU ŞEKLİ

Sınav süresi toplam 120 dakika olacaktır. Cevap kağıtları A-B olarak iki grup halinde olacaktır. Soruların cevapları çoktan seçmeli ve 5 seçenekli olacaktır.

2022 BEKÇİLİK SINAVI PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

  • Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak olup yanlış cevap sayısının dörtte biri doğru cevap sayısından çıkarılmasıyla hesaplanan puanlar dikkate alınarak 50 (elli) ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır.
  • Sınavda değerlendirme için [Puan=((Doğru Sayısı-(Yanlış Sayısı/4)) / Soru Sayısı) x 100] formüllü kullanılacaktır.
  • Başarı puanı hesaplaması sonucu eksi puan alan adayların puanları 0’a (sıfır) tamamlanacaktır.
  • Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.
  • Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden hesaplanması suretiyle puanlama yapılır.

Başa dön tuşu