Güncel

2,8 milyar TL’lik evde bakım destekleri hesaplarda

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bakıma muhtaç vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla bu ay toplam 2,8 milyar TL Evde Bakım Yardımını hesaplara yatırmaya başladıklarını açıkladı.

ANKARA (İGFA) – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, toplam 2,8 milyar TL tutarındaki evde bakım yardımını hesaplara yatırmaya başladıklarını açıkladı.

Bakan Göktaş, aile odaklı bakım hizmeti modellerinin en önemlilerinden biri olan Evde Bakım Yardımı’nın, engelli bireylerin öncelikle aileleriyle desteklenmesi düşüncesiyle 2006 yılında hayata geçirildiğini hatırlattı.

Göktaş, Evde Bakım Yardımı ile bakıma muhtaç yakınlarının bakımını üstlenen aile bireylerine destek sağlanarak aile bütünlüğünün korunduğunu belirtti.

Evde Bakım Yardımı kapsamında yararlanıcı başına aylık 5.097 TL ödeme yapıldığını belirten Bakan Göktaş, “Bu ay içinde tam bağımlı vatandaşlarımız ve ailelerinin hesaplarına toplam 2,8 milyar TL Evde Bakım Yardımı yatırmaya başladık. bakım ihtiyacı. Şu anda Evde Bakım Yardımından 562 bin vatandaş yararlanıyor. Bakanlık olarak Türkiye Yüzyıl Vizyonumuz çerçevesinde engelli alanında hak temelli sosyal yardımların şeffaf bir anlayışla sürdürülebilirliğine büyük önem veriyoruz. Bu bağlamda kimseyi geride bırakmayan toplum vizyonumuz çerçevesinde geliştirdiğimiz bütünsel ve adil sosyal hizmet modelleriyle toplumun her bireyine ulaşmaya devam edeceğiz. “Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Başa dön tuşu