Güncel

28 bin kişi organ bekliyor! Organ bağışı hakkında merak edilenler…

Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde 70 bin diyaliz hastası olmasına rağmen 28 bin civarında organ bekleyen kişi bulunuyor. Kalp ve karaciğer bekleyen hasta sayısı ise 2 bin 500 civarında. Özellikle böbrek nakli bekleyen hastalarda bu rakamın aslında daha yüksek olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Alp Gürkan organ bağışı ile ilgili merak edilenleri bizlere anlattı.

İSTANBUL (İGFA) – Batılı ülkelerden farklı olarak ülkemizde böbrek nakillerinin yüzde 80’inin canlı vericilerden, yüzde 20’sinin ise beyin ölümünden sonra bağışlanan organlardan yapıldığına dikkat çeken Dr. Alp Gürkan, 2022 yılında 3 bin 345’i (%92) canlı vericiden olmak üzere 3 bin 621 böbrek nakli, 1.000 479’u (%91) canlı vericiden olmak üzere 1.610 karaciğer nakli yapıldığını ifade ederek, bunun şöyle olduğunu söyledi: Diğer katı organ nakilleriyle sayı 5 bine çıkacak. 269’a zar zor ulaştığını söyledi.

ORGAN BAĞIŞINDA AİLE SEVGİSİNİN ÖZELLİKLERİ!

Aile bağlarının güçlü olduğu ülkemizde, sevdiklerinin yaşam koşullarını gören yakınları, sevdikleri için isteyerek organ bağışına başvuruyor. Dr. Alp Gürkan organ bağışı ile ilgili soruları anlattı.

“Donör açısından tek böbrekte kalmanın herhangi bir sakıncası olmasa da bu işlem hem psikolojik hem de fizyolojik olarak büyük bir fedakarlık gerektirir” diyen Prof. Dr. Gürkan, “Donör ameliyatı biz cerrahlar için de oldukça stresli bir ameliyattır. bağışçıya zarar vermemek ilkesine dayanmaktadır. Ancak her ne kadar onlara büyük bir saygıyla yaklaşsak ve ameliyatları çok dikkatli yapsak da, beyin ölümü gelişen kişilere herhangi bir zarar vermemiz mümkün değildir. “Yer altında çürüyecek organların çıkarılıp onlarla birlikte en az 5 kişiye hayat verilmesi, canlı donörlerle yapılan ameliyatlara göre çok daha az stresli” dedi.

YILDA 7 İLA 8 BİN KİŞİ ORGAN BULAMADIĞI İÇİN HAYATINI KAYBETTİ!

Türkiye’de yılda 5 binin biraz üzerinde organ nakli ameliyatı yapıldığını belirten Prof. Dr. Alp Gürkan, “Organ bulamadığı için ölen insanları düşündüğümüzde organ bağışının önemi daha iyi anlaşılıyor. Ülkemizde her yıl 7-8 bin kişi organ bulamadığı için hayatını kaybediyor. Ancak beyin ölümünden sonra bağışlanan organlarla yapılan nakil sayısı oldukça azdır. Bu sayı son yıllarda artmasına rağmen halen Batılı ülkelerin çok gerisindeyiz. Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama organ bağışı milyon nüfus başına 25 iken, ülkemizde bu sayı son yıllarda Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları sonucunda ne yazık ki 4,5’e çıktı. Sağlık Bakanlığından hekimlerine, medya kuruluşlarından halkımıza kadar bu rakamın artması için çaba göstermemiz gerekiyor” dedi.

Gürkan, Türkiye’nin özellikle doğu ve kırsal bölgelerinde hasta yakınlarından korkan hekimlerin tanı koymakta zorlandıklarını belirterek, “Bence çözümün en önemli ve en kolay adımı aile onayı almak. Bu konudaki engeller dini sebeplerden ve toplumdaki ön yargılardan kaynaklanıyor, asıl nedeni ise insanların aile içerisinde bu konuları tartışmaması ve hayattayken bir karar vermemesi olarak görüyorum. 2022’de 2 bine yakın beyin ölümü bildirimine rağmen sadece 289 kişi aileler organ bağışına izin vermişler..’lik bir orana tekabül ediyor.Batı ülkelerinde bu oran %60’lara kadar çıkıyor.Organ nakli koordinatörlerinin karşılaştığı en büyük sorun ölen kişinin hayattayken bu konuyu düşünmemiş olmasıdır. Ve bu konudaki ifadesini aile üyeleriyle paylaşmadı. Eğer organ bağışı ve beyin ölümü halkımıza daha iyi açıklansaydı, halkımız bağışlara çok fazla verecekti. “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuyla ilgili pek çok olumlu fetvası olduğu göz önüne alındığında, yapılması gerekenin bu konuyu gündemde tutmak ve aile içinde tartışılmasını sağlamak olduğuna şüphe yoktur” dedi.

Başa dön tuşu