Güncel

1042 öğrenciyi barındıracak

İBB, önceki dönemde sıfır (0) olan öğrenci yurdu sayısını Başkan Ekrem İmamoğlu döneminde 14’e çıkardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 560’ı kız olmak üzere toplam 1042 öğrencinin konaklayabileceği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin en yüksek kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurdunun Küçükçekmece’de açılışını yaptı.

İSTANBUL (IGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü, kurum bünyesindeki yükseköğretim yurt sayısını önceki dönemde sıfır (0) olan 14’e çıkardı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 560’ı kız olmak üzere toplam 1042 öğrenciyi ağırlayacak en yüksek kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurdu Küçükçekmece Atakent Mahallesi’nde açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, CHP Parti Meclisi üyesi Turgay Özcan ve yurtta kalan öğrencilerin katılımıyla açılışı yapılan iki yurda isimleri verildi. Türkiye’nin gururu “Net’in Sultanları”. Ağın Sultanları Yüksek Öğrenim Yurdu’nun açılış töreninde sırasıyla Çebi ve İmamoğlu konuşma yaptı.

“CUMHURİYETİMİZ İKİNCİ YÜZYILIN ARDINDAN İŞ YAPMA HEDEFİMİZDE ADIM ADIM İLERLİYORUZ”

“Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına yakışan işler yapma hedefimizde adım adım ilerliyoruz” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti: “Atatürk’ün önemli vasıflarından biri de hangi işi kime emanet edeceğini bilmesidir diye düşünüyorum. Kime emanet edeceğini bilen Atatürk, Cumhuriyeti gençlere emanet etti. Çünkü bu Cumhuriyetin onların enerjisi ve kararlılığıyla yükseleceğinin bilincindeydi. Gençlerin tutkusu, özgürlüklerine olan bağlılıkları, aynı zamanda mücadeleci ve özgüvenli insan ve bireyler olmaları, ülkenin güçlü, kalıcı, inançlı ve geleceğe umutla devam etmesini sağlayacaktır. Elbette gençlerin özellikle bu dönemde toplumdaki tüm önyargıları kıracağını, hoşgörüyü artıracağını, insanların bir arada mutlu yaşamasına büyük katkı sağlayacağını da biliyordu. Kısacası fikri hür, vicdanı hür nesillerle bu ülkenin daha güçlü olacağını biliyordu. Aynen öyle oldu ve bu şekilde yükseldi. Gençler sayesinde bu yükseliş artarak devam edecek” dedi.

“BİZE BAĞLI OLAN GENÇLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYORUZ”

Günümüz siyasetçilerinin ve kamu yöneticilerinin görevinin gençlerin önündeki engelleri kaldırmak olduğunu vurgulayan İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu bağlamda çalışmalar yürüttüklerinin altını çizdi. Söz konusu eserlerden örnekler veren İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bu yüzden artık şehrimizde 11 bin noktada ücretsiz internet erişimi sağladık. Kent Restoranlarını açtık, açmaya da devam ediyoruz. Gençleri düşündüğümüz için İstihdam Ofislerimizi genişlettik. İlk sözümüz olan ‘150 bin kişiye iş bulma’ konusunda aracılık yapmış olmamız ve görev süremizin bitimine 5 ay kala bu sözümüzü yerine getirmiş olmamızdan gurur duyuyorum. Onun için İstanbul’daki spor imkanlarını genişletiyoruz. Sosyalleşmeleri için 60’tan fazla kütüphane açmayı başardık. Üstelik burada sadece iki öğrenci yurdu da yok. Onlar açıldı ama diğer alanlarımızda çalışmalar devam ediyor. Burada muhteşem bir gençlik merkezi doğacak. İstanbul’un en özel kütüphanelerinden biri çok yakında burada açılacak. Bu nedenle gençlere staj olanağı sağlıyoruz. Yaz döneminde dahi İstanbul’da kalıp staj yapmaları halinde -çoğunluğu kurumlarımızda staj yapıyoruz- yurtlarda kalmalarını sağlıyoruz. Yıllık 75 bin öğrenciye burs imkanı sağlıyoruz. Bu yıl 350 bine yakın gence burs vereceğiz. Bundan önceki dönemlerin sayısı sıfırdır. Yurt ve yatak sayısı sıfırdı. Kent Restoran sıfırdı. Çocuk odası sıfırdı. “Bakın, bu hizmetler yeni.”

“BİR KREŞ BİR METROYA DEĞERDİR”

Seçim meydanlarında bir kreşin metroya bedel olduğunu söylediğini hatırlatan İmamoğlu, “Çünkü kreşte iyi yetiştireceğiniz bir çocuk, yarın dünyanın en büyük buluşunu yapacak. Gelecekte öyle bilim adamları, öyle eğitimciler, öyle sporcular, öyle güzel ve yetenekli insanlar olacak ki; Göğüslerimiz şişecek. Onlar dünyadaki en büyük şeyleri başaran insanlar olacaklar. O fırsat eşitliğini sağladığınızda Türkiye halkının, bu güzel ülkenin, bu Cumhuriyetin evlatlarının çok büyük işler başarması muhtemeldir. Bu bakımdan gençlere karşı sorumluluğumuzu yerine getirmenin huzurunu yaşıyorum. 5.200’e yakın gencimizi yurtlarımızda ağırlamaktan, onları yoldaşım gibi hissetmekten, onların İstanbul gönüllüsü olmalarını sağlamaktan gurur duyuyorum. Sizden tek isteğim, tek beklentim var: Beni gördüğünüz yerde selam verin. “Senden başka bir şey istemiyorum” dedi.

“ÜLKEYE NEDEN ‘NETİN SULTANLARI’ DEDİK”

Açtıkları yurda neden “İnternetin Sultanları” adını vermeyi uygun bulduklarını anlatan İmamoğlu, şöyle konuştu: “Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken belki de bize yaşadığımız en büyük mutluluklardan birini yaşattılar. 12 yaşında bir kızım.O şampiyonluktan sonra kızımın hayata olan inancını, direncini, kararlılığını ve kararlılığını anlatamam.Benim zaten biraz uzun bir kızım var.Kapıdan girdiğimde sanki karşımda bir dev görüyorum. Ben sadece kadın voleybol takımından bahsetmiyorum, gençlerin kararlılığı açısından da konuşuyorum, kız olsun erkek olsun bu ülkenin azimli gençleri çok büyük işler başaracaktır. Yeter ki onları ezen değil, özgürleştiren bir alan yaratalım. Kararlı, disiplinli çalışmaları ve ruhları buradaki gençlerimizin geçişini sağlasın diye onlara ‘Net’in Sultanları’ adını verdim. Umarım gelecekte bu isimle Net’in Sultanları’ndan bazı sporcularımız farklı etkinliklerinize gelir, sizi ziyaret eder ve burada sizlerle sohbet ederler. “Hepsini sevgiyle, saygıyla, hayranlıkla izliyor, her birini hayranlıkla kutluyorum.”

“HİÇBİR ŞEYDEN EKSİK OLMAYACAĞIZ”

Açtıkları iki yurtta toplam 1042 öğrencinin kalacağı bilgisini paylaşan İmamoğlu, “Bunların 560’ı kız, 482’si erkek. Başlangıçta ufak tefek eksiklikler olabilir. Hepsini halledeceğiz. Hiçbir şeyin kalmayacak. Ama biz onların burada, banyosu, buzdolabı, kesintisiz interneti olan konforlu odalarında büyük başarılar elde etmelerini istiyoruz. Konferans salonları, kütüphaneler, bilgisayarlar, dinlenme odaları, hobi mutfağı, yemekhane ve fitness salonu her yönüyle oldukça özelliklidir. Sizlerin aslında bu milletin umudu olduğunuzun sorumluluğunu üstlenecek bir hizmet sunuyoruz. Tabii ki sübvansiyonlu diyoruz. Ama bunu sübvanse etmekten gurur duyuyoruz. Evet bu bütçeler buraya ayrılmadı. Artık tahsis ediliyorlar. Peki hizmetlerimizde bir azalma var mı? Hayır. Peki bu nasıl oldu? Bu bir avuç insanı sevindirmek yerine milletinizi sevindirme anlayışıdır. “Başka bir şey değil” dedi.

3 KONUDA “BAŞARILAR” DİLEKLERİNİ İFADE ETTİ

3 farklı konuda “hayırlı olsun” temennisinde bulunduğunu belirten İmamoğlu, konuşmasını şu mesajları katılımcılarla ve kamuoyuyla paylaşarak tamamladı: “Öncelikle; Bu güzel açılıştan dolayı tebrikler. İkincisi; Özgür Sayın’a başarılar diliyorum. Üyesi olduğum partinin Genel Başkanı olan Özel’e yeni dönemde görev süresi hayırlı, uğurlu olsun, görev yapan değerli eski genel başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na şükran duygularımı sunuyorum. 13 yılı aşkın bir süre partimize hizmet ettik, çok değerli işlere imza attık, önümüzde çok önemli bir yerel seçim var, göreceksiniz ki, büyük bir halkımıza hizmet seferberliği olarak yürüttüğümüz belediyecilik hizmetimizi taçlandırmak adına. Önümüzdeki 5 yılda hiçbir ayrım gözetmeksizin, hep birlikte çok daha güçlü, daha kararlı bir şekilde çalışarak, başta İstanbul olmak üzere 39 ilçemizde ve Türkiye genelinde muazzam bir çalışmaya imza atacağız. Buradan tüm ülkemiz halkına duyuruyoruz, Vatandaşlarıma harekete geçeceğimizi söylüyorum. Büyük başarılar elde edeceğiz. Yolumuz açık olsun. Ülkemizde başarılarla dolu bir dönem yaşayalım” dedi.

“CHP KONGRESİ ‘BU ÜLKEDE DEMOKRASİNİN VAR OLDUĞUNUN DELİSİ VE İMZASIDIR”

“Ülkemiz güçlüyse, ülkemizde demokrasi varsa… Bu da ‘hayırlı olsun’. Kongremizi tebrik ederiz. Çünkü dünkü kurultay Türkiye Cumhuriyeti ve halkımız adına ‘Bu ülkede demokrasi vardır’ın kanıtı ve imzasıdır. Bu nedenle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ona ‘iyi şanslar’ deyin. Güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti, güçlü demokrasi, güçlü bireyler, artan evrensel değerler ve 86 milyon insanın varlığı… O zaman Gazze’de insanlık dramı yaşanmayacaktır. Ukrayna’da da savaş olmayacak. Güçlü Türkiye, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesiyle yükselen bir Türkiye’dir. Bu bakımdan sorumluluğumuz sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletine değil, inanın insanlık tarihinin beşiği olan bu kadim topraklarda yaşayan herkesin, Atatürk’ün izinden giden herkesin, aynı zamanda insanlığa ve dünyaya karşı da bir sorumluluktur. Kendimi böyle kabul ediyorum. Lütfen bunu bu şekilde kabul edin. Çünkü sevgili genç arkadaşlarım, sizler dünyanın en özel bilim insanları, en özel iş insanları, en özel öğretmenleri, teknik insanları, mühendisleri ve hayata değer katan bireyleri olacaksınız. İyi ki varsınız, başarılar diliyorum. Eviniz bereketli olsun. “Daha birçok öğrenci yurdunun açılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Konuşmaların ardından 2 yurt; İmamoğlu, beraberindeki heyet ve öğrencilerin kestiği kurdeleyle resmen hizmete açıldı. İmamoğlu ve beraberindeki heyet yurtlarda incelemelerde bulundu. Yurt sakinleriyle birlikte yurtları ziyaret eden İmamoğlu, öğrencilerle renkli sohbetler yaptı.

Başa dön tuşu