Güncel

100. yılda iz bırakan 100 Elazığlı

Kentin hafızasında iz bırakan 100 Elazığlı ismin biyografisinin yer aldığı kitap, sadece Elazığ’ın değil, Türkiye’nin yakın tarihine de ışık tutuyor.

İSTANBUL (İGFA) – Uzun süredir hummalı bir çalışma yürüten Elazığ halkı, Cumhuriyetin 100’üncü yılını anlamlı bir çalışmayla taçlandırdı. Cumhuriyetimizin 100. yılına damga vuran 100 Elazığlı belgesel kitabı raflardaki yerini aldı.

Bunlar arasında Müdafaa-i Müdafaa Cemiyeti Kurucu Başkanı Ahmed Nedim Bey, Kurtuluş Savaşı komutanlarından General Yakup Şevki (Sübaşı) Paşa, beden eğitimi uzmanı, spor yöneticisi ve siyasetçi Selim Sırrı Tarcan, yazar, Şeyhülmuharririn yer alıyor. Türkiye’de patoloji biliminin kurucusu Ahmet Kabaklı, Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar, sinema oyuncusu, senarist, yönetmen Mehmed İhsan Yüce ve Türk halk müziği kaynak insanı Enver Demirbağ’ın da yer aldığı kitapta, Cumhuriyet’in hayatlarını terk eden kadınları anlatılıyor. çeşitli inançların damgası ve değerli isimleri unutulmadı.

İZ BIRAKANLAR DİZİSİ DEVAM EDECEK

Prestijli eserin yayıncısı Elazığ Dernekler Federasyonu (ELFED) Başkanı Kazım Gökhan Elgin, “Geleneği ve tarihi geçmişi olan köklü şehirler, o şehirlerin hafızasına kazınmış ünlü ve ileri gelen şahsiyetlere sahiptir. Bu şahsiyetler yaptıklarıyla o şehrin ve yaşadıkları ülkenin tarihine damgasını vurmuşlardır. Tarihin bu liderler ve etkili şahsiyetlerin etrafında gelişen veya onlardan etkilenen alan içerisinde şekillendiği unutulmamalıdır. ELFED olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle, şehrin hafızasında iz bırakan 100 Elazığlı ismin biyografisini içeren bir editoryal kitap hazırlamaya karar verdik. 42 bilim ve kültür insanı, Prof. Dr. “Orhan Kılıç’ın editörlüğünde hummalı çalışmalar sonucunda Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına damga vuran 100 Elazığlı adlı eser ortaya çıktı” dedi.

Belediye Başkanı Elgin serinin devam edeceğini kaydetti.

Başa dön tuşu