Vali Yazıcı: Uluslararası alanda başarı için sporun tabana yayılması gerekir

Spread the love

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, güreş sporunun uluslararası alanda başarı sağlaması için tabana yayılması gerektiğini söyledi.

Yozgat Valiliği ve Belediyesi tarafından bu yıl 14′üncüsü düzenlenen Sürmeli Şenlikleri etkinlikleri kapsamında 3. Geleneksel Meydan Karakucak Güreşleri yapıldı. Güreşlere Yozgat Belediyesi Güreş Spor Kulübü, Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya, Aksaray ve Yozgat Güreş Eğitim Merkezleri güreşçileri katıldı.

İş adamı Yaşar Güder güreş ağası olurken, yapılan müsabakalar sonrası Başpehlivan Yusuf Köse oldu. 2. Ahmet Özdemir, üçüncülüğü de Mahmut Çöl elde etti.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen müsabakalarda dereceye giren pehlivanlara ödüllerini Vali Abdulkadir yazıcı verdi. Vali Yazıcı, burada yaptığı açıklamada, “Pehlivanlarımızın güreş müsabakalarına, pehlivan yürekli Yozgatlılar, yoğun ilgi gösterdi. Herkese teşekkür ederim.” dedi.

Uluslararası alanda başarı için güreş sporunun tabana yayılması gerektiğini vurgulayan Vali Yazıcı, “İlimizde güreş sporu geniş katılım sağlayan, ilgi gören bir spor dalı. Bugün de bunun güzel örneklerini görüyoruz. Pehlivanlarımız kıyasıya güreş tuttular. Bir yörede güreş sporuna ne kadar ilgi varsa, ülkemize de bu ilgi önemli katkılar sağlıyor. Kentimizde çok güreşçimiz var. Rıza Kayaalp gibi uluslararası başarı sağlamış güreşçimiz var. İnşallah bu pehlivanlarımız da gelecek yıllarda uluslararası alanda başarı sağlarlar.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Yusuf Başer de güreşlerin Türk kültüründe önemli bir yeri olduğunu belirterek, Sürmeli Şenliği’nde her yıl karakucak güreşleri düzenlediklerini söyledi. Güreş yarışmalarında birinciyi tam altın, ikinciyi yarım altın üçüncüyü ise çeyrek altınla ödüllendirdiklerini söyleyen Başer, şöyle konuştu:

“Yozgat denildiğinde güreş sporuyla anılır. Geçmiş tarihimizde, şanlı ay yıldızlı bayrağımızı hem Türkiye’de hem de dünyada dalgalandıran pek çok Yozgatlı güreşçilerimiz var. Celal Atik’ler gibi, en son Rıza Kayaalp’imiz gibi dünya şampiyonları yetiştirdik. Ata sporumuza belediye olarak değer veriyoruz.”

 

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu