TÜİK’in cevabı ve cevaba cevabımız!

Ekleyen admin on Tem 2nd, 2011 kategori : H. Ufuk Söylemez. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

TÜİK duyarlı davranmış, “TÜİK rakamları inandırıcı değil” başlığıyla yayınladığımız makalemize bir yazılı açıklama göndermiş.

Öncelikle TÜİK’in davranışının çağdaş ve doğru bir yaklaşım olduğunu söylemek isterim. Bu bakımdan memnun oldum.

Ancak tarımda üretim artmadığı halde istihdamın aşırı boyutlarda artmasının inandırıcı olmadığı yolundaki görüşüm değişmedi.

TÜİK bana gönderdiği Ali Sarıca imzalı yazısında;“… Türkiye’de tarım sektörünün geleneksel yapısı malumdur. Kırsal kesimde, tarım dışı sektörde çalışmakta olan aile bireylerinin, iş kaybı durumunda ailenin tarımsal işletmesinde çalışmaya başladığı da bilinen bir gerçektir. Tarım sektörünün istihdam yoğunluğuna paralel bir katma değer yaratmıyor olması tarım sektörünün en bilinen kısıtını teşkil etmektedir. Türkiye’de tarım sektörünün tüm geleneksel ve yapısal özellikleri dikkate alındığında istihdam ve katma değer artışı arasında pozitif bir ilişki beklemek mümkün değil…” diyor. Ama yine yazının ekinde bana göndermek nezaketinde bulundukları kitapçığın 85nci sayfasında ise; “…Ülkemizde işgücüne katılım zaman içerisinde azalmaktadır. Bunun temel sebebi tarım sektöründe ortaya çıkan istihdam daralmasıdır. 1988 yılında işgücüne katılım oranı %57,5, aynı yılda tarım sektörünün toplam istihdamdan aldığı pay %46,5’tir. 2006 yılına gelindiğinde işgücüne katılım oranı sürekli bir düşüş eğilimi göstererek %48’e gerilerken, tarım sektörünün toplam istihdamdan aldığı pay %27,3’e düşmüştür…” deniliyor.

Yani Türkiye’de 25 yıldır tarım sektörünün istihdam içindeki payı sürekli biçimde azalmaktadır.

Ne olmuştur da, 2010 yılında tarımda büyüme yıllık %1,2 olarak gerçekleşirken, tarımda istihdam birden bire %8,4 artmıştır?

Yıllık %2 civarında olan tarımda büyüme nasıl olur da yıllık %8 istihdam artışına neden olur?

İşsizliği tarım istihdamında izah edilemeyen artışla düşük göstermek belki mümkün. Ama bu kendi kendimizi aldatmaktan öteye bir yarar sağlamaz.

Biz TÜİK’e ve yöntemlerine inanmak isteriz kuşkusuz ki. Ama bir de mantık, vicdan ve aklımız var.

-İstikrar sürsün Hane halkı borçları büyüsün!

 

Sıcak para ve ithalata dayalı hatalı ekonomi politikaları Türk ailesini gelirinin ve takatinin üzerinde borçlanmaya adeta teşvik ediyor.

TC Merkez Bankası Mayıs 2011 tarihli Finansal istikrar raporu bu durumu teyit ediyor.

Orta ve uzun vadeli olarak konut gibi yatırımlar için yapılan borçlanmalar kuşkusuz ki yanlış değil. Zaten gelişmiş ülkelerde hane halkı borçlarının %80’ini bu tür 15 – 30 yıl vadeli konut kredileri (mortgage) oluşturuyor.

Halbuki bizde ise durum tersine. Hane halkı borcunun %60 – 65’i ortalama 2 yıl vadeli tüketim amaçlı borçlanmalardan kaynaklanıyor.

Hane halkı toplam borcu            Hane halkı harcanabilir geliri

2003 13,4milyar TL                                    180 milyar TL

2010 191,1milyar TL                                 463,9 milyar TL

Artış 14,2 kat                                               2,5     Kat

Yukarıda görüleceği üzere 8 yıllık bir süre içinde; hane halkının gelirleri yalnızca 2,5 kat artarken, borçları ise tam 14,2 misli artmış durumda.

Ne diyelim; borç yiyen kesesinden yer. İstikrar sürsün, hane halkı borçları da büyüsün…

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu