Dr. Turhan Temuçin’le bir söyleşi: -2

Ekleyen admin on Tem 19th, 2012 kategori : Gürkan Hacir. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

- Bir orta yolu yok. Kızdığı zaman öldürüyor.

-Evet. Keskin nişancı, diz kapağından vurur. ‘Diz kapağından vurdun mu iflah olmaz’ derdi. Ceza hukukuna çok hakimdi. İtalyan Ceza Hukuku’nu okumuş.

- Hep ‘çok paralıyım’ diyor. Acaba ‘çökme’ işleri falan yapıyor mu?

-Babası para ve zeytinyağı tenekesinde silah gönderiyordu. Ailesi varlıklı.

- Kitapta dramatik bir son var. Karısını öldürüyorlar ve cevap veremiyor?

-Karısı oğlunu öldürenin yeğeni olduğunu söylüyor. Yeğeni hapse giriyor. Solcularla kaçıyor. Bir gece ‘Yenge senin yüzünden hapis yattım. Ali’yi ben öldürmedim’ deyip karısını öldürüyor.

-Abdullah Dayı, sadece İstanbul’da öldürdüğü küçük çocuğa üzülüyor. Bir kişi daha var üzüldüğü ama onu unuttum

- Silah sesine çıkan kapıcı mı?

Hayır. ‘Senin neyine silah sesine çıkıyorsun ben şahit bırakır mıyım?’ diye kapıcıyı öldürüyor. Üzüldüğü iki kişi var.

Karısı öldürüldükten sonra, intikamını alacağım diyor muydu?

-Hiçbir şey demedi. Oğlunun katillerini öldürdükten sonra kimseyi öldürmedi.

-Abdullah Dayı seri katiller gibi gerekçesiz mi öldürürdü?

-Hayır. Mesela Ankara Cezaevi’nden kaçtığı zaman dağlarda geziyor. Bakıyor ki bir çoban küçük bir kıza tecavüz ediyor. Çobanın diz kapaklarına sıkıp, bekliyor. Adam tüfeğini çıkarıyor, tam nişan alacak, bir daha ateş ediyor. Pantolonu çıkarmaya başlayınca, kız yalvarıyor. Sus diyor. Çıkarıyor, altındaki pijamasını kıza giydirip, evine öyle gönderiyor.

– Bir ekibi var mı?

-Hiçbir zaman yanına adam tutmadı. ‘Adamla uğraşamam. Yanımdaki adamı satın alırlar’ derdi.

-Hangi ‘Baba’ Abdullah Dayı’yı özellikle yanında istiyor?

-Sağcı bir çocuk vardı. Defalarca geldi.

- Görüştü mü Abdullah Dayı’yla?

-Yok, istemedi. Branşım değil bu işler demişti.

- Dayının branşı neymiş?

-Adam öldürmek.

– 48 yıl cezaevinde yaşıyor ama dışarıda 48 gün yaşayamadan ölüyor.

-İnsanlar 80, 85′e kadar yaşıyor. Bu çok erken söyledi bu lafı. Öleceği malum oldu buna herhalde. Çıktıktan sonra bir hafta burada kaldı. Sonra 15 gün beraber çalıştık. Üç gün sonra da öldü. Yani tahliyesinden sonra 25 gün içinde öldü.

-Santim işini bozmazsın

-Afyon Cezaevi’ne sürgün gelen Abdullah Dayı ve arkadaşları yerli mahkumların koğuşunu basmaya karar verir. ‘Parmak işi’ yapacaklardır. Parmak işi dedikleri ise bıçağı parmak içine alıp açıkta kalan 2 santimle hasmını yaralamaktır. Bundan sonrasını kitaptan dinleyelim:

‘O günkü vukuatımız, Mustafa’nın parmak işini biraz fazla kaçırmasıyla 59 yaralı, 1 ölüydü.  İdamlık Mustafa seslendi:

-Artık beni asarlar değil mi? Herif öldü.

-Asamazlar. Bu bir meydan savaşıydı. Koğuşa daldığımda önce o adama ben dokunmuştum. Ne malum benim vurmamla ölmediği.

Koca Mustafa bu sözüme güldü: Sen bilirsin yaptığın işi Abdullah. Santim işini bozmazsın. Bıçağı ben kaçırdım, bunu biliyorum.

Baltanın

amanı yoktur

ANTEP Canavarı’na özgü sözler ise şöyle:

Tehlikeli olan gecikmektir. (Neden silahının ağzında mermi taşıyorsun tehlikeli değil mi diyen Turhan Temuçin’e)

Ölümle korku ortak çalışır.

Düşman sahibi adam hiçbir zaman uyuşturucu kullanmamalıdır.

Cezaevinin içinde silahlar patladığı zaman ortalık duruluncaya kadar idare işe karışmaz. Silahlar susacak, ölen ölecek ondan sonra idare işe karışacak.

Hapishanede işlediğin cinayetlerin yüzde doksanını sonu ölüm diye yaparsın.

Balta en güçlü silahtır. Amanı yoktur, bağışlaması yoktur.

Su veren adam Nazım Hikmet’ti.

ABDULLAH ve arkadaşları bu kez Bursa Cezaevi’ne getirilir. Cezaevi müdürü, onları kanalizasyon çukuruna sokar. 8 saat kalırlar. Dışarı çıkarıldıklarında çoğu bayılır…

‘Asker bozması kaputtan bir paltoyu omuzlarına atmış, saçları karmakarışık, gözleri çakmak çakmak, dev gibi bir adam demir parmaklıkların önüne geldi. Halimize baktı. Hiç ses çıkarmadan koşarak gitti. Elinde bir testi ve  bardak ile geri geldi. Doldurup doldurup verdiği bardakla diğer arkadaşları da temizledim. Birer bardak su içtik. ‘Sağ ol abi’ dedim, o dev adama. Cebinden sigara paketi çıkarıp içinden üç tane kendine ayırdı, gerisini bize verdi. ‘Geçmiş olsun ağalar’ dedi. Arkasını dönüp gitti. O sırada bir mahkum geçiyordu. ‘

-Şu giden adam kim?

-O mu? Şairdir, yazardır tarihçidir. Vatan hainidir. Nazım Hikmet!

-Ulan p…! Hiç birinizin k… sıkmadı su vermeye. O verdi, onun için mi vatan haini oldu.’

(Akşam Gazetesi-12 Mart  2009 )

(SÜRECEK)

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu