Dr. Turhan Temuçin’le bir söyleşi: 1-Azrail’in öbür adı

Ekleyen admin on Tem 6th, 2012 kategori : Gürkan Hacir. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Başı gövdesinden ayrılarak katledilen Münevver Karabulut cinayetinin sırları henüz çözülemese de tarihimizde onlarca katil, böylesi acımasız cinayetler işledi. Ama hiçbiri yaşamı cezaevlerinde geçen, 43 cinayet işleyen katilimiz Abdullah Palaz gibi değildi.

Türkiye, başı gövdesinden ayrılarak katledilen Münevver Karabulut cinayetiyle sarsıldı. Vahşi cinayetin sırları henüz çözülemese de tarihimizde onlarca katil, böylesi acımasız cinayetler işledi. Ama hiçbiri ilk kurbanını 12 yaşında baltayla öldüren ve yaşamının neredeyse tamamını cezaevlerinde geçirmesine karşın tam 43 cinayet işleyen katilimiz Abdullah Palaz gibi değildi.

Muhakkak ki Abdullah Dayı normal bir insan değil. Kimilerine göre cani, kimilerine göre Azrail. Kimilerine göre de haksızlıklara tahammül edemeyen bir halk kahramanı. Çünkü sırf haksızlık yapıldı diye kendisini hiç ilgilendirmeyen konulara girip işlediği cinayetlerin sayısı 15′ten fazla. Bu adalet dağıtımından aldığı 2-3 idam da cabası. Kendi kendine uhrevi bir misyon biçerek, ‘Ben Allah’ın kılıcıyım’ dese de o aslında Türkiye’nin en namlı katili. Ama seri katil değil. Çünkü gerekçesiz adam öldürmüyor. Hemen hepsine bir bulaşma nedeni var. Ya cezaevinde kumar oynatmıyor ya bir arazi anlaşmazlığını çözmek isterken sözünü dinlemeyenlere ceza kesiyor. Aslında dramı da burada başlıyor. Birisine kızdı mı veya bir haksızlık gördü mü döveyim, küfredeyim veya yaralayayım demiyor. Ona göre böyle ‘adi‘lere karşı tek çözüm var: Öldürmek. Cinayetlerini okurken içiniz daralıyor ama hemen hepsine bulduğu gerekçelere de şaşırmadan edemiyorsunuz.

Tabii bir de ardında bunca kan olan birinin   69 yaşında eceliyle ölme durumu var ki o da bir başka şaşkınlık konusu. Kitabı okuyunca anlıyorsunuz ki can almada olduğu kadar kendini korumada da usta. Güvenmediği kişilerin yanında içki içmiyor, silahını elinin altına almadan yatmıyor. Hangi cezaevine girerse girsin içeri silah sokmayı beceriyor. Yemek ikram edildiğinde ikram eden yemeden kaşık sürmüyor. Ve bunları 48 yıl bir yaşam prensibi haline getirerek yaşıyor. Zaten bunlar olmadan bu kadar hüküm süremezdi herhalde. İsterseniz Antep Canavarı Abdullah Palaz’ın hayatını kitaplaştıran Dr. Turhan Temuçin’le bu inanılmaz yaşam öyküsüne uzanalım…

-  Tanışmanız nasıl oldu?

-Karacan Yayınları’nda çalışıyordum. Bir gün dev gibi bir adam içeri girdi. 17 yıl sonra tahliye olmuştu.  Bıçağı aldı eline tak tak oynatıyor. Sihirbaz gibiydi. ‘Benimle bıçak düellosunda kimse başa çıkamaz’ derdi. Cinayetlerinin çoğu bıçak ve baltayla.

- Etkilendiniz mi ondan?

-Büyük acelesi vardı. ‘Tez akşam oldu, yapacak işlerimiz vardı’ lafı onundur. Yapacak işler dediği de şuydu. İstanbul’da akrabaları vardı. ‘Onlar için adam öldürdüm, hapis yattım. Onlar yükünü alıp gitti. Yüklü para vermeleri lazım’ derdi. Ankara’da kalması için zorluyordum. ‘Önce Gaziantep’e gidelim, malımızın dökümünü yapalım, İstanbul’a gideyim, sonra Ankara’da otururuz’ diyordu. Antep’e gitti, gelemedi.

-  İlk seferinde ‘bir caniyle mi karşılaşıyorum’ diye tedirgin oldunuz mu?

-Yeğeni Mehmet’e bozulmuştu. Telefon açtı ve nasıl küfrediyor. ‘Hapishanede devamlı kalmayacağım. Ona sorarım’ diyordu. Sonra araları düzeldi. Tedirgindim. Her an değişebilir diye. Mülakatlar sırasında bir yeri atlamışım teypten. 40-50 saniyelik. Kasetin o boş yerini açmışım. Anlattığı şeyler yok. ‘Orayı anlattım ağam’ dedi.  Hatırlayamıyorum. ‘Anlattım bul!’ dedi. Tesadüfen buldum ‘oh be’ dedim.

- İlginç bir durum var. Siz hekimsiniz, hayat kurtarıyorsunuz. O ise tam tersi.

-O normal bir insan değil. Normal insan  1 veya 2 kişiyi öldürür. 43 kişi öldürülmez.

- Bir de kafaya takıyor değil mi?

-Öldüreceğim dediği zaman kesin öldürüyor.

- Cezaevine hakim olma telaşı var mı?

-Zaten hakim oluyor. Kumar oynatmıyor, uyuşturucu kullandırmıyor. Cezaevi karşı koyunca da başlıyor gardiyan vurmaya.

‘Öldür öldür bitmiyor’ derdi

Kendisini Allah‘ın lütfu gibi görüyor.

Allah’ın kılıcı diyordu kendisine.

-Kitabı göremedi. Görseydi kitaba bu ismi vermenizi ister miydi?

-İsterdi. Yaptıklarından pişman olmuyordu. ‘Tahrik ettiler, Ağam bu kötüleri öldür öldür bitmiyor’ derdi.

(sürecek)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu