TONGUÇ BABA NEDEN BÜYÜK?

Ekleyen admin on Haz 25th, 2011 kategori : Dr. Niyazi Altunya. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bize yıllar yılı takıldılar: “Tonguç’u, Yücel’i neden bu kadar büyütüyorsunuz? Köy enstitülerini neden abartıyorsunuz?” diye.

Aslında bu soruların kısa yanıtları da var: Bu büyük insanlar bizi yok olmaktan kurtardı; kurdukları Enstitüler gözümüzü açtı.

Kuşkusuz ülkemizde de, dünyanın başka yerlerinde de yoksul insanları kurtarmaya çalışıp belli ölçüde başarı elde eden başka önderler de olmuştur. Tonguç’un onlardan önemli bir farkı var: O yoksul, çaresiz insanları kurtarmaktan çok, onlara kurtulmayı öğretmeye çalıştı. O şöyle der: “Köy insanı öylesine canlandırılmalı ve şuurlandırılmalı [bilinçlendirilmeli] ki, hiçbir kuvvet onu kendi hesabına bir iş hayvanı gibi bedava sömüremesin…”

Aslında kurtuluş, öncelikle kurtuluş için bilinç kazanmayı gerektirir. Aktif politikada bulunmayan, kamu kaynaklarını dağıtma yetkisi bulunmayan bir eğitim yöneticisinin yapabileceği en önemli hizmet, eğitilenlere kurtulmayı öğretmektir. Bazen bu yetki, kamu kaynaklarını dağıtma ve kullanma yetkisinden daha önemlidir. Bu olanak, az çok tüm eğitimcilerin, öğretmenlerin elinde vardır. Yeter ki onu kullanan önce kendisi bilinçli olsun. Tonguç’ta bu bilinç çok yüksek düzeydeydi.

Tonguç’un, yoksul ve çaresiz köy insanına kendini kurtarma bilincini kazandırma çabasının gerisinde, birkaç önemli etmen vardır. Bunlar; hiçbir zaman yitirmediği sınıf bilinci, her insana verdiği değer, bilimin gücüne olan inancı, yurtseverliği, tüm insanların yeteneğine güvenmesi ve onların yaratıcı gücünü eğitimle ortaya çıkarma çabası, birlikte çalışma becerisi, vb.

Anadolu insanının kurtuluşuna ömrünü veren Mustafa Kemal, kuşakdaşları paşaların en yoksulu; Tonguç da kuşakdaşı eğitimcilerin en köylüsü idi. Küçük yaşta öksüz kalan Mustafa Kemal, kendisi gibi öksüz çocukları; Tonguç da köy yoksullarını hiç unutmadı. Sadece unutmamakla kalmayıp kendileri gibi yoksul ve yoksun kalmış Türk insanına kurtuluş bilincini kazandırmak için uğraşmışlardır. Bu iki büyük devrimcinin başarılarında, mesleklerindeki (askerlikte, öğretmenlikte) başarıları da çok etkilidir.

Tonguç, 21 yaşında okumak için geldiği İstanbul’da yardımsız, arkasız kala kalır. Ailesinin tanıdığı bir paşa ona, “Parası olmayan okuyamaz” dediğinde, “Görürsün, parasızlar nasıl okurmuş” diye söylenir. Ve Paşanın o sözünü hiç unutmaz; eline fırsat geçtiğinde en parasızları okutmak için ömrünü verir. Tonguç’un hiç sevmedikleri, kökünü kökenini unutan Hızır Paşalardır.

Tonguç’un çocukluğundan kalan bir başka gözlemi de yıllar yılı medresede okuyup ailesine yük olan bir yakınının durumudur: Gördüğü eğitim onu işe yaramaz hale getirmişti. Tonguç, hem işe yarar, hem de bilimin öncülük ettiği bir eğitimin peşinde koştu. Bu onun hem yaşam, hem eğitim felsefesinin temelini oluşturur. Yıllar sonra eline fırsat geçtiğinde, köy çocuklarına sadece yaşamsal beceriler öğretmekle yetinmedi; bilimin aydınlığında onların aklını özgürleştirecek, onlarda sınıf bilincini uyandıracak bir eğitimin peşinde koştu durdu. Onu belirli bir çevrenin hâlâ affetmemesinin asıl nedeni budur.

Tonguç’a göre “En yüce değer insandır.” Bu nedenle eğitim, insanı daha da değerli kılacak nitelikte olmalıdır. Nitelikli bir eğitim, insanın tüm yeteneklerini geliştirir. Böyle bir eğitim, aklı özgürleştirme, tüm yetenekleri geliştirme, yaşamsal beceriler kazandırma, başka insanlarla dayanışma ruhu oluşturma gibi boyutlara sahiptir.

Tonguç, bilimsel ve sanatsal eğitime olduğu kadar, sanat eğitimine de önem vermiştir. Çünkü, sanat eğitimi insanın yaratıcılığını geliştiren en önemli araçtır. Ayrıca onun anlayışında sanat ve beden eğitimi temel insan haklarındandır. Tonguç’un Köy Enstitülerinde uygulattığı eğitimin, aynı dönemde beceri eğitiminde üstün nitelikler kazandıran kız ve erkek sanat enstitüleri ile tarım okullarına üstünlüğü; aklı özgürleştirmesi, sınıf bilinci kazandırması ve yaratıcı olmasıdır. Köy enstitülerinin, diğerlerine göre yaratıcı, toplum sorunlarında daha duyarlı, aydın ve çok yazar yetiştiren kurumlar olmasının gerisinde bu eğitim yaklaşımı bulunmaktadır.

Tonguç, böylesi nitelikli bir eğitimi toplumun tüm kesimlerine ulaştırmak istemiştir. Onun insan sevgisi sınırlı değildir. O, hepimize yüreğinde yer ayırmış, hepimizin yaşadığımızı fark etmemizi sağlamış; kendisi de köylülerimiz gibi sade yaşamış, ama sınıf bilincini yitirmemiş bir büyük devrimcidir. O bunun için büyüktür, büyük babamızdır. Onun için kendisini, ölümünün 51. yılında da sınırsız bir sevgiyle seviyor, özlüyoruz. Keşke tüm insanların onun gibi babası olsa!..

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu