TÜRKİYE’DE KÖY ENSTİTÜLERİ-4

Ekleyen admin on May 12th, 2012 kategori : Dr. Niyazi Altunya. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Köy Enstitülerinin Kapatılması

Köy enstitüleri, biraz da çok partili sürece geçişin acemiliği ve siyasal yararcılığın etkisiyle, daha evrim sürecini bile tamamlayamadan yıpratıldı. Bu kurumlar, 1946’dan sonra özgün yapılarından uzaklaşmaya başladı. 27 Kasım 1947’de, köy enstitülerinin “beyni” sayılan Yüksek Köy Enstitüsü kapatıldı. 1950’de kız ve erkek öğrenciler ayrı enstitülerde toplandı. Az sayıda olan kızlar İzmir-Kızılçullu da toplandı. 1951’de sağlık memurluğu kolları kapatıldı. Bu süreçte enstitülerde üretim, öğrenci katılımı, eleştiri, serbest okuma gibi temel etkinlikler kaldırıldı. 1953’te enstitü programı klasik öğretmen okulu programına dönüştürüldü. 27 Ocak 1954 tarih ve 6234 sayılı yasayla da enstitüler kapatıldı.

Köy enstitülerinde başlayan bu çöküntü köyde eğitim hareketini de yavaşlattı. 1945’te on yıllık bir planla hedeflenen tüm köylerin okula, öğretmene, sağlık memuruna kavuşturulması beklentisi kesintiye uğradı ve birçok köy 1980’lerde bile okula kavuşamadı. Eğitmenlerin birçoğunun görevine son verildiği için onların çalıştığı okullar kapandı, köylülerin emeğiyle yapılan köy okulları da yıkılıp gitti.

Sonuç

Köy Enstitüsü girişimi, Atatürk’ün sağlığında ve onun yakın ilgisiyle başlamış, ondan sonraki Cumhurbaşkanı İsmet İnönü de enstitü hareketini yakından izlemiş ve ona destek olmuştur. Enstitülerin temel hedefi, kölüyü uyandırmak, Cumhuriyetin değerlerini köylüye ulaştıramaktı.

Köy Enstitüsü siteminin kuramcısı, kurucusu ve baş yöneticisi, 1935 yılında İlköğretim Genel Müdürlüğüne atanan eğitimci İsmail Hakkı Tonguç’tur. Onu önce Bakan Saffet Arıkan, ardından Hasan- Âli Yücel destekledi.

Başlangıcından beri Köy Enstitüsü Sistemi pek çok yabancı yazarın, siyaset adamının ilgisini çekmiştir. UNESCO, onun geri kalmış ülkelere model olabileceğini belirtmiştir.

1937’de açılmış, on iki yıl kadar yaşamış, yaklaşık altmış yıl önce kapatılmış olan Köy Enstitüleri, son yirmi otuz yıldır Türk yazarları ve genç akademisyenlerince birçok araştırmanın konusu yapılmıştır.

Kaynakça

Altunya, Niyazi (2010), Köy Enstitüsü Sistemi: Toplu Bakış, İstanbul: Cumhuriyet Kitap Kırby, Fay (1962), Türkiye’de Köy Enstitüleri, Ankara: İmece Yayınları Köy Enstitüleri İle İlgili Yasalar (200), Ankara: Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Yayınları, 2 cilt Köy Enstitüleri Öğretim Programı (1943), Ankara: Maarif Vekilliği Yayını Tonguç, [İsmail] Hakkı (1947), Eğitim Yolu ile Canlandırılacak Köy, İstanbul: Remzi Kitabevi, 2. Basılış

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu