28 ŞUBAT SONRASI

Ekleyen admin on Nis 28th, 2012 kategori : Yılmaz Hastürk. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Ülkelerin tarihlerinde yoruma açık ve önemli günler vardır.28 Şubat da bizim için önemli bir gündür.

İşin doğrusu, o günü, hem askeri vesayet ve hem de siyasi kanat kendilerine uygun bir şekilde yorumlayarak kabullenmişlerdir.Beni şaşırtan o günün suskunlarının bu gün şakıyan bülbül olmalarıdır.

Yasa hükümleri yorumlanırken hedef saptırması yapılmamalıdır.Güven oyu almış bir hükümetin temsilcileri hangi yetki   yandan,demokratik kurallar içinde yetkilendirilmiş olan hükümetin her kademedeki yetkilileri ve yargı bu gelişim karşısında yetkilerini zamanında kullanmadı iseler, bu hal, son derece düşündürücüdür. donanmış olduklarını elbette bilirler.Yetkilerini kullanmadı iseler bu onlar için acizlikten öte, görevi ihmaldir.Her kademedeki askerin ,yetki aşımı var ise, bu onlar açısından suç teşkil eder.Ancak şurasıda unutulmamalıdırki,yetki aşımına sesiz kalarak olayların on beş yıl sonra yargıda değerlendirilmesi konusunda bazı yetkililerin de basiretsiz davrandıkları da açık bir gerçektir.

Askerlik görevini ifa eden her yurttaş bilir.Askeri vesayet dediğimiz emir komuta zinciri içinde yapılan her çalışmadan rütbe ve makam esas alınarak tüm komutanların haberdar olması esastır.Şayet bu emir komuta zinciri bir yerlerden kopmuş ise o zaman bunun farkına varamayan veya suskun kalanlar suç işlemiş olurlar.

Gelelim günümüze.28 Şubat günü yaşananlar yargıya taşınmakta.Üst kademede emekli ve muvazzaf komutanlarımız yargı önüne taşınmaktalar.Bu geç kalınmış olsa da demokratik kuralların işletilmesi açısından son derece önemli bir karardır.Elbette kararı yüce Türk Yargısı verecektir.

Siyaset erbapları 28  Şubat’ı yalnızca bir cenahtan hesap sorma olarak kabullenmemelidirler.Türk Siyasi Tarihi’nde yalnızca 12 Eylül ve 28 Şubat yer almamalıdır.Bu tarihler nasıl askeri vesayetin hakimiyetini çağrıştırıyor ise,seçilmişlerin davranışlarından ortaya çıkan olumsuz günlerde vardır.Geçmişin hesapları içinde olunmadan,Cumhuriyetimizin temel değerleri ile örtüşen bir yol seçmek zorundayız.Toplum kimlik bunalımı içine sürüklenmemelidir.Bazı seçilmişler her ne koşulda olursa olsun PKK‘nın politikalarına ve tercihlerine zıt düşmemek için gayret göstermektedirler.

SİYASİ KADROLAR İĞNEYİ KENDİLERİNE DE BATIRMALIDIRLAR

Siyasi tarihimiz ele alındığında seçilmişlerin tek taraflı davrandığı izlenimi verecek davranışlardan kaçınılmalıdır.TBMM’nde ele alınan bir çok araştırma konusu toplum vicdanını rahatlatacak bir şekilde sonuçlandırılmamıştır.

Polis tokatlayan,doktor döven, iş kovalayan, trafik polisine caka satan ,milletvekilliği dokunulmazlıklarının arkasına saklanarak yasaları zorlayanların, yasama yetkileri yeniden  bir çok zaman bürokratlara mal edilen yanlışların içinde seçilenlerde olmuşlardır.Siyasi rekabetin içinde yandaş ve partidaş kayırma kaygısı yanlış kararlar alınmasına sebep olmuştur. Bugün yiğitçe ortaya çıkıp bu konuda yanlış yapmayacağını belirten Antalya BüyükŞehir Belediye Başkanını kutluyorum.Eski Genel Başkanına karşı çıkabilmiştir.Ama siyaset çarkıbir çok kez böyle açık ve halktan yana tavır koyanları öğütmüştür.Böyle kaç örnek siyasi vardır !değerlendirilmelidir.Ülkemizin bölünmez bütünlüğü üzerinde emelleri olduğunu söyleyen  seçilmişler, öncelikle, ettikleri yemine ters düşmektedirler.

12 Eylül ve 28 Şubat ışığı altında siyaset kanalları da kendilerini arıtma yolu aramalıdır.Mevcut Siyasi Partiler ve Seçim Yasası yeniden oluşturulmalıdır.Siyasette para kullanımı ciddi bir yasa ile düzenlenmelidir.Seçimlerde uygulanan % 10 barajı makul bir orana çekilmelidir.Bütün bu yasalar irdelenen 12 Eylül yasaları olduğuna göre suskun kalınmasını anlamak mümkün değildir.Hiç birimiz unutmayalım.

BAŞKA BİR TÜRKİYE YOK !

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu