TÜRKİYE’DE KÖY ENSTİTÜLERİ-2

Ekleyen admin on Nis 28th, 2012 kategori : Dr. Niyazi Altunya. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Enstitülerin Ekonomik Kaynakları

Köy enstitüleri, ülke kaynaklarını yutan İkinci Dünya Savaşı yıllarında kuruldu. Hem bundan ötürü hem de uyguladığı üretici eğitimin gereği olarak öğrenciler; öğretmen ve usta öğreticilerin rehberliğinde, kullanacakları binaların yapımı dahil, birçok işi kendileri yaptılar. Enstitülere ayrılan bin-altı bin dönüm tarım arazisi işlendi ve buralardan elde edilen ürün döner sermaye yoluyla enstitülerin giderlerine harcandı. 21 enstitüde öğrencilerin yaptığı bina sayısı 723’tür. Önce kurulan enstitülerin öğrencileri, eğitmen adayları ve eğiticileri, imece yoluyla ekipler göndererek yeni kurulan enstitülerin binalarını yapmaya yardım etmişlerdir. Her enstitü, kendi yöresinde ve oranın koşullarında yetişebilen tahıl, sebze, meyve üretiminin en iyi örneklerini vermişlerdir. Çoğu, işe yaramaz gerekçesiyle terk edilmiş araziler, çağdaş bilgi ve tekniklerle kısa sürede yeşertilmiştir. Böylece savaş beklentisinin yarattığı bütçe açığı önemli ölçüde kapatılabilmiştir.

Köy enstitüleri, 1950’ye kadar yaklaşık 9000 bin eğitmen, 17000 öğretmen, 1600 sağlık memuru yetiştirmiştir. Yüksek Köy Enstitüsü ise toplam 213 köy enstitüsü öğretmeni ve denetmen yetiştirmiştir. Yokluklar içerisinde bu kadar kısa sürede köyler için bu kadar nitelikli eleman yetiştirmek büyük bir başarıdır. Bu başarı, kurumda çalışanların, öğrencilerin özverileri, bilgi ve becerileri, uygulanan üretici eğitim sayesinde olmuştur. Enstitülere devlet bütçesinden çok az ödenek ayrılabilmiştir. O yıllarda ülkede savaş koşulları nedeniyle demir, çimento, çivi gibi inşaat malzemesi çok kıttır ve karaborsadadır. Motorlu kamu araçlarının tümüne yakını, olası savaş nedeniyle orduya devredilmiştir. Bu koşullarda, terkedilmiş Anadolu bozkırında biner mevcutlu 21 kurum kurmak, aklı ve eldeki ham maddeyi iyi kullanmakla mümkün olabilmiştir.

Akçadağ Köy Enstitüsü Müdürü Şerif Tekben’in verdiği bilgilere göre, 1940-46 yılları arasında onun yönettiği enstitüye devlet bütçesinden ayrılan para 1.624.828 lira, buna karşılık enstitünün kendi ürettiği mal ve hizmetlerin parasal değeri 2.803.000 liradır. Benzer üretimi diğer enstitüler de yapmışlardır.

Enstitülerde Eğitim Anlayışı

Köy enstitüleri, olağanüstü kötü koşullarda kurulmalarına karşın, çağdaş eğitim bilimlerilerinin verileri, ülke gerçekleri Cumhuriyetin beklentileri doğrultusunda eğitim yapabilmişlerdir. Eğitmenler ve enstitü mezunları ile Cumhuriyetin değerleri, çağdaş tarım teknikleri, sağlık koruma önlemleri köylere ilk kez girmeye başlamıştır. Bu anlayışla çok elverişsiz ortamlardan alınan köy çocukları, eğiim hakkını kullanmışlar, bazıları ileri öğrenim düzeylerine ulaşarak ve kendilerini yetiştirerek yazar, sanatçı, bilim adamı olup dünyaca tanınmışlardır. Enstitüler, yüzyıllarca başarılamayan “köye göre” öğretmen, sağlık memuru yetiştirme modelini yaratmışlardır. Daha önce gönderilen elemanlar köylerde tutunamamışlardı. Enstitüler, hem köy kaynağından öğrenci alarak, hem öğrencilerini köy koşullarından koparmadan, köy gerçeğini eğitim konusu yaparak yeni tip cumhuriyet aydını yetiştirmede de öncü olmuşlardır.

Köy enstitülerinin eski öğretmen okullarından farkını anlayabilmek için uyguladıkları eğitim ve öğretim programlarına, öğretim ilke ve yöntemlerine de bakmak gerekir. Enstitülerde haftalık ders saati toplamı 44’tür. Bunun yarısı genel kültür, sanat ve beden eğitimi, öğretmenlik bilgisine, kalan yarısı da eşit olarak tarım ve teknik beceri derslerine ayrılmıştır. Ancak bu saatler güne çakılı olmayıp mevsim koşulları, acil durumlar, tarım, inşaat gibi üretim etkinlikleri dikkate alınarak planlanır. Örneğin yeni kurulan enstitüde inşaat işleri ivedilik gösterir. Her enstitüde ekim ve hasatın belirli zamanlarda yapılması gerekir. Belirtilen oran değiştirilmemek koşuluyla zamanı kullanmada enstitü yöntemlerine geniş yetkiler tanınmıştır. Enstitüde yetişen köy öğretmeni, öğretmenlik için kazandığı yeterlik yanında, gideceği çevre köylerinde geçerli olan bir tarım, bir de teknik alan becerisi de (bir bakıma iki ek branş) kazanıyordu.

Enstitülerde çok yönlü eğitime özen gösterilmiş, kişide var olan yeteneklerin tümünün geliştirilmesi hedeflenmiştir. Onun için genel kültürle birlikte spor, müzik, eğlenti enstitülerin vazgeçilmez etkinlikleridir. Bunlar için “en uygun koşul” aranmaz, her koşulda, her mevsimde yapılır. Her öğrencinin bir müzik aleti; yaygın biçimde mandolin kullanması esastır. Müzikli halk oyunları her koşulda ve mevsimde uygulanabilir etkinlik olarak düşünülmüştür. Bunun için programda klasik beden eğitimi dersi yerine “Beden eğitimi ve ulusal oyunlarıda kullanılmıştır”. Ulusal oyun, halk oyunları yerine kullanılan bir kavramdır.

Enstitülerdeki sanat ve beden eğitimi, öğrencinin sadece ilerde kullanacağı bir beceri olarak değil, bizzat kendisinin doğal bir gereksinmesi, uygar birey olmanın bir gerçeği olarak öğretilmiştir. Bunu, enstitülerin kuramcısı, kurucusu ve baş yöneticisi İsmail Hakkı Tonguç’un yazılarında ve mektuplarında açıkca görmek olanaklıdır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu