28 ŞUBAT

Ekleyen admin on Mar 10th, 2012 kategori : Yılmaz Hastürk. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

İster gündem değiştirme deyin.İsterseniz ancak zamanı geldi deyiniz.Fark etmez.Bir sabah bakarsınız ki,yeni bir gündem ile uyanmışsınız. Bugün de öyle.28 ŞUBAT.

Gazetelerde sayfa sayfa 28 ŞUBAT. Televizyon kanallarında 28 ŞUBAT. Aradan tam tamamına onbeş yıl geçmiş.Dün suskun elitler, bu gün adeta şakıyan bülbül oluvermişler.Dün kadre uğradıklarını söyleyenler bugün,hak arar oluvermişler.Dün yetişkin bir yetkili iken susanlar, bu gün,hak arayan olgun ve yaşlı bir görüntü ile ekrandalar.Bir çoğunu unutmuş iken bu kez hatırlar olduk.Hak arayışında geri kalmak istemeyenler, birbirlerini geçmek için gayret sarf ediyorlar.Oysa, hafızayı beşer ne kadar nisyan içinde olursa olsun, bazılarını hatırlayıveriyor.O günlerde tüm imkanlarını kullanarak methiye düzenler, bu gün, zem etme yarışı içindeler. O günün “İSTANBUL DÜKALIĞI “ bu gün inkar dukalığına dönüşmüş durumda.

Çok yazıldı,çizildi.Hangi gazeteciler kimler için çalıştı.Kim kimin adamı.Kim İstanbul’un en mutena semtlerinde mal sahibi oldu. O gün sola yakındılar, bugün sermayedar olarak yaşıyorlar.Bu cümleden hissedar olanlar biliyorum üzerlerine almayacaklar.Tedirgin bile olmazlar.Ancak,kimin kap yalayıcı bey olduğunu bir çok kişi biliyor.

O günlerde haklarında soruşturma komisyonu kurulan iki parti genel başkanını unuttuk mu ! Hani komisyonda biri sabah oturumunda, diğeri öğleden sonra sıra ile aklanmıştı.Ne oldu.Şimdi her ikisininde partileri yok oldu.Bir araya geldi bir başka ad ile birleşti.Adı da öyle sıradan bir ad değil.Ama yerinde yeller esiyor.

Gelelim 28 Şubat’ın askeri cenahına.Onlara ne oldu.Bir kısmı yargılanmak için tutuklu sıra bekliyor.Bır kısmı şahit olmuş.Şahitliklerinde önemli bir şey de söylemiyorlar.Dava konusu olan çalışmalar askeri cenahın yaptığı rutin bir işlemmiş.Peki neden tutuklular.Neden haklarında   müdafaa edici tek bir kelam etmediniz.

Dinsel motifli o günkü medyanın yansıttıklarını hatırlayalım.Fadime Şahin bilmecesi.Azmendiler.Diğerleri.En ön planda verilen o günün Başbakanının iftar sofrası.Başbakanlık konutuna gelen konukların Başbakanlık konutuna gelişlerini gösteren görüntülerin tekrar tekrar gösterilen görüntüleri.Anlı şanlı gazetelerimizin malum başlıkları.Bu  gazetelerimizin o günkü patronlarının içinde bankacı olup hortumlama suçu ile yolları adliyeye düşenleri bir hatırlayınız.28 Şubat yalnızca Sincan’da yürüyen tank paletlerinden ibaret değil.O günkü Milli Güvenlik Kurulu’ndan ve aldığı kararlardan ibaret değil.Dahası bile var.Bir Başbakan ile bir Genel Kurmay Başkanı’ nın daha sonra neler konuştuğu hala gizli bir tarihi buluşma olarak belleklerimizde !

28 Şubat yalnızca askeri cenahla kendilerini inançlı kabul edenler,laik olduklarını,Atatürkçü olduklarını söyleyip bundan dolayı söz sahibi olduklarını ileri sürenlerle Müslümanlığın sahip olduğu değerleri savundukları için bu ülkede tek söz sahibi olduklarını ileri süren ,laiklik karşıtı kişilerin karşı karşıya geldiği bir gün değildir.

Her iki tarafta bu ülkede kendi değerleri ile yaşamak isteyen esas çoğunluğun dışında yer almaktadırlar.Bu dönemde bu çoğunluk suskunluğu seçtiği için bugünlere  gelindi .28Şubat ciddi bir şekilde tartışılmadığı ve adaletin terazisinde, var ise suçlular tartılmadığı için arayışlar çoğaldı.

Hepimiz ordumuzu,askerimizi,komutanlarımızı çok severiz.Üzerlerine titreriz.Bu genetik yapımızda var.Çoğu zaman da onlara karşı sevgimizi müsamaha hudutlarına taşırız.

Babaerkil aile yapımız Devletin tüm kadrolarına karşı aşırı itaat hormonunu adeta benliğimize zerk eder.Seçilmişlere,özellikle iktidara karşı sevgi ve kabullenme yarışını hoş görü ile karşılarız.Çoğu kez muktedir olanın yanlışına karşı sabırlı ve toleranslı davranırız.Bu hudut suç teşkil ettiği anda da karşısında da yer almakta gecikmeyiz.İşte 28  Şubat’ı böyle bir ortam içinde değerlendirmemiz gerekir. Bundan şu anlam çıkarılmamalıdır.SUÇİŞLEYENLERİN YANINA KAR KALSIN ! Asla böyle bir görüşe sahip değilim. Varsa suçlular ortaya çıkarılıp yargılansınlar.Ama tek bir şartla.En kısa zamanda hükme gitmek ve kimse kayırılmadan.Bu kayrılma asla göz ardı edilme anlamında değildir.Olaylar ve gelişimi tüm bilgiler tarafsız bir şekilde toplanarak yapılmalıdır.

Şimdi diyeceksiniz ki aradan 15 yıl geçti.O gün bilgi sahibi olanlardan bazıları şimdi aramızda değil. Taraflar birbirlerine karşı ö n yargılı.Olsun.Hatıralar kaybolabilir.Ancak devletin elindeki resmi kayıtlar bütün bu olumsuzlukları en aza indirir.

Kim ne derse desin.‘Türk Adaleti‘ daima şaşmaz adil kararlar vermiştir.Türkhakimi böylesine toplumun tümünü ilgilendiren bir yargılamada, son derece hassas davranır.En adil kararı verir.Bu konuda verilmiş bir çok kararlar, bugün dahi ,geçerliliğini koruyor.Türk hakimlerinin vicdanları adil bir karar için yeterli bilgi ve uygulamaya sahiptir.Yeter ki onları çok sayıda dava dosyası ile başbaşa bırakmayalım.

Adalet dava konusu bilgi ve belgeler ile ortaya konulan iddiaların geçerliliğine göre ortaya çıkan bir sonuçtur.

Toplumun taraf olmayanlarının elinde, iktidar değiştirmek için, büyük bir koz olan oy gücü vardır.Günü geldiğinde iktidar tayin ederler.Günü geldiğinde de yanlış yapanları uzaklaştırırlar.

Bu gün 28 Şubat toplumun gözü önüne serilmektedir. Gelecekte de oylar bugünün ortaya koyduğu değerlere göre yönlenecektir.Şunun şurasında mahalli idare seçimlerine, milletvekili seçimlerine ne kaldı ki. Daha ötesi ,BAŞ KOMUTAN CUMHURBAŞKANI seçimlerine her geçen gün yaklaşıyoruz.

Elbette yakın bir gelecekte tüm bu sisler dağılacaktır.Önemli olan bu sisler dağılırken esecek rüzgarın dış güçlerin rüzgarı olmamasıdır.Bizim MİLLİ VE TARAFSIZ RÜZGARIMIZ bu sisleri dağıtmaya yeter de artar bile !

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu