Yeraltı şehri turizme açılmayı bekliyor

Ekleyen admin on Ağu 31st, 2021 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Özler köyünde vatandaşın samanlık ve depo olarak kullandığı yerin arkasında 17 odalı 270 metre uzunluğunda yeraltı şehri turizme açılmayı bekliyor.

Kapadokya bölgesi ile komşu olan Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinin Özler Köyünde vatandaşların samanlık ve depo olarak kullandığı, 2008 yılında keşfedilip, 2018 yılında ise temizlik çalışmaları yapılan 17 odalı yeraltı şehri turizme açılmayı bekliyor.

Yozgat valisi Ziya Polat, Boğazlıyan ilçesi Özler köyünde bulunan milattan sonra 300′lü yıllarda yapıldığı, ibadet ve barınma amacıyla kullanıldığı tahmin edilen 17 odası ve tünellerin bulunduğu yeraltı şehrinde incelemelerde bulunup, ilgililerden bilgi aldı.

Yöre halkının bölgede yeraltı şehri bulunduğu söylentilerinden hareket eten Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 2008 yılında yaptırdıkları araştırmada Maden Teknik Arama (MTA) tarafından 270 metre uzunluğunda koridorlardan oluşan 17 odalı yeraltı şehrini tespit ettiği kaydedildi.

Bölgenin tescillenmesinden sonra yapılan kamulaştırmalarla birlikte 2018 yılında yapılan çalışmalar ile yeraltı şehrinin koridorları ve 8 odasında temizlik yapıldı.

Yozgat’ın 5 bin yıllık tarihe sahip bir il olduğu vurgulanarak, temizlik çalışması yapılan 8 oda dışındaki diğer odaların da temizlenerek, turizme açılması köylüler tarafından istendi.

Yozgat Valisi Ziya Polat, Karadeniz’i Çukurova ve Akdeniz bölgelerine bağlayan karayolunun Yozgat’tan geçen kesiminde kayıp şehir olarak bilinen Peteria antik kentinin bulunduğu Kerkenes, Roma Haamamı kalıntılarının yer aldığı Sarıkaya ilçesiyle birlikte Boğazlıyan ilçesinde de yeraltı şehrinin bulunmasının önemli olduğunu bildirdi. Polat, bölgenin Kapadokya ile de komşu olduğunu hatırlatılarak, bölgenin turizme açılması noktasında çalışmaların devam ettiğini bildirdi. (HABER MERKEZİ)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu