Sorgun’a İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi kuruluyor

Ekleyen admin on Ağu 31st, 2021 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

YOZGAT – T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı VE Sorgun Belediyesi’nin girişimleriyle Sorgun’a İleri Biyolojik Atık Su Arıtma tesisi kuruluyor.

Konuyla ilgili bir basın toplantısı yapan Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci, kurulacak tesis ile

su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmeyi planladıklarını söyledi.

Gelecekte insanları bekleyen en büyük sorunun su sorunu olduğunu dile getiren Ekinci tesis ile arıtılan suların sulama alanında rahatlıkla kullanılacağını belirtti.

Şehir merkezine 7 kilometre uzaklıkta kurulacak olan tesisin hem Eğriöz Deresi’nin, hem de Gelingüllü rezervuarının su kalitesinin iyileşmesine katkı sağlayacağını vurgulayan Ekinci “Toplam bütçesi 9 milyon 440 bin 811 Avro olan projenin %85′i Avrupa Birliği, %6′sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve %9’u ise Sorgun Belediyesi tarafından finanse edilmektedir. Günlük 9000 metreküp atık su arıtacak olan tesis Eğriöz Deresi yakınında inşa edilmektedir ve 2022 yılı Ağustos alında devreye alınması planlanmaktadır” dedi.

Sorgun Atık su arıtma tesisinin uzun havalandırmalı aktif çamur prosesine uygun olarak tasarlandığını söyleyen Ekinci “Izgara binası, havalı kum ve yağ tutucu tankları, anaerobik tanklar, havalandırma tankları ve son çökeltme tankları, tesiste, biyolojik olarak fosfor, azot ve karbon giderimini sağlayacaktır. Oluşan çamurun bertarafı için geri devir, fazla çamur pompa istasyonu, mekanik yoğunlaştırdılar ve çamur susuzlaştırma üniteleri konumlandırılmıştır.

Proje kapsamında Atık Su Arıtma Tesisi yapım çalışmaları ile eş zamanlı olarak Sorgun Belediyesi Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü’ne Teknik destek sağlanarak kapasite güçlendirme çalışmaları yürütülmekte Sorgun Halkına yönelik çevresel farkındalık artırma etkinlikleri düzenlenmektedir” diye konuştu.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu