Güneş Atatürk

Ekleyen admin on Ağu 31st, 2021 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

-Anmak, yaşamak, yaşatmaktır.-

Türk Tarihinin şanlı sayfaları Atatürk’ün başarılarıyla nakışlanmıştır. Çok yönden olumsuz koşulları göğüsleyerek arkadaşlarıyla birlikte gerçekleştirdiği zaferle kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, çağının en önemli devlet yapılarından biridir. Düşünce ve ruh yapısı, inancı ve direnciyle tümleşen seçkin kişiliği O’na askerlik ve siyaset alanında eşsiz kazanımlar sağlamıştır. Türk Ulusu’nun ırasına (karakteri) yaraşır atılımlar, bağımsızlık, özgürlük tutkusundan çağdaşlık gereklerine uzanan her alandaki yapılarla kanıtlanmıştır. Askerlikten eğitime, bayındırlıktan tarıma, sanattan spora, yollardan barajlara, sağlıktan adalete, her konuda ve sorunda bilimin ve çabanın ortak ürünleri birer madalya gibi yurdumuzun göğsüne yerleştirilmiştir.

Atatürk’ümüzün kotardığı atılımların, başta Kurtuluş Savaşı ve devletimizin kurulması olmak üzere, değerini bilmeyen, O’na saygıyla yaklaşmayan, değişik tür ve biçimde saçmalıklarla karşı çıkan bağnazlar, kötüleyen gerici ve yıkıcılarla siyasal alandaki aymazlar inanç perdesi altında çirkinliklerini yansıtan kinleriyle kararıyorlar. Kanımca O’na ve eserlerine saldıranların yurtseverlikleri, soy bağları, insanlıkları kuşkuludur. Bu topraklarda yaşayıp O’na karşı çıkan, O’nu karalayan, O’nu yadsıyan bir kimsenin bilincinde ahlakında bozukluklar olasılığı büyüktür.

Eşsiz büyüğümüzle kıvanç duyarak övüneceğimiz yerde, insanlığın ak yüzü, Türklüğün simgesi olarak bayrağımız gibi bağrımıza basacak, başlarımızın üzerinde güneş gibi tutacağımız yerde usdışı nedenler, akıl ve vicdanla bağdaşması olanaksız bahanelerle saldıran sapkınlar çıkıyor.

Ama biz, O’nun katında “sap gibi duran” lardan değil, sapasağlam, saygıyla, minnetle, özlemle, sevgiyle duranlarız.

ATATÜRK ve arkadaşlarının başarılarını, kazandırdıklarının anlamayan, bilmeyen, değerlendiremeyen, küflü alışkanlıkları nedeniyle içlerine sindiremeyen kimilerinin gözlerini cumhuriyet ışıkları kamaştırmıştır. Gerçekleri göremedikleri gibi anlamaları da olanaksız. Ağlarına düştükleri, kendilerini kaptırdıkları karanlık duygu ve düşüncelerle paslanmış amaçları, utandırıcı ortamlarını büsbütün bulandırıyor. Tiksindiren tutumları, konuşmaları ve kalkışmaları iyice bıktırıyor.

Soy bağlarının yabanlığı bilinenlerin Atatürk’e saldırmaları hem aşağılık duygularına hem de kıskançlıklarına dayanmaktadır. Yüce kişiliğine, eşsiz kahramanlığına, benzersiz devlet kuruculuğuna bağlı değeri kimseyle ve hiçbir nedenle tartışılamaz. Atatürk’ü olmanın, Atatürk’ten yana olmanın, Atatürkçü olmanın mutluluğu hiçbir mutlulukla karşılaştırılamaz ve ölçülemez. Bu bağlardan uzaklık en giderilmez yoksunluktur.

Böylesine saygın ve seçkin bir değerlerle O’nun çocukları, yurttaşları olmak erişilmez ve eşsiz bir mutluluktur. Yinelemek kıvanç duyuruyor: Atatürk bizim yaşam güneşimizdir. Değerbilir yurttaşlarımızın Zafer Bayramı’nı en iyi duygu ve dileklerle içtenlikle kutluyoruz.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu