Kaderin Her Şeyi Güzeldir

Ekleyen admin on Ağu 31st, 2021 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Vücuduna estetik yaptıranların akıbetini görünce İslamiyetin bu yüce hakikatinin hikmetini bir daha hatırlatmak istedim.

Kader denince; ölçü, miktar ve takdir edilen şey akla gelir. Her şeyin kemali ve güzelliği bir mu- vazene ve ölçüye dayanır.

İnsanın bütün organlarının en güzel şekilde, yerli yerinde, gereken miktar ve büyüklükte yerleştirilmesi de bir kaderi, bir plan ve programı göstermektedir. Buna göre;

Kader: Varlıkların ve hadiselerin bütün halleri ve vasıflarıyla, sebep ve şartlarıyla, haiz oldukları kuvvet ve kabiliyetleriyle, Varlık alemine gelecek leri zaman ve mekanlarıyla Cenabı Hak tarafından ezelde tayin edilip bir tertip ile kaydedilmesi demektir. (Biz her şeyi levhi mahfuzda tek tek yazdık. Yasin:12)

Kaza ise: Ezelde takdir olunan her şeyin, Cenabı Hakkın yaratması ve icadıyla varlık sahasına çıkması demektir.

Şimdi insana düşen:(Kaderine muttali olamadığından) aklının gereği her türlü tedbiri almak ve sonucunu Cenabı Hakkın takdirine bırakmaktır. İnsan:

Bir de, kendisine verilen bunca nimetin kadrini bilip şükretmesi gerekmektedir. Fıtratına muhalif hareketlerden de uzak durmalıdır.

“Kader kurbanı diye bir tabir yanlıştır. Beşer zulmeder, kader adalet eder.”

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu