Bozok Üniversitesinin Başarısı: Kenevir

Ekleyen admin on Ağu 24th, 2021 kategori : Prof. Dr. Hamdi Temel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

İlk okul yıllarımı hatırlıyorum da hem bahçemizde hem de gelişi güzel sokaklarımızda kenevir bitkisini görürdüm. Sonra ne oldu ise bir anda keneviri göremez, hatta ismini bile anmaz olduk.

Oysa çocukluğumda ismini “çedene” olarak bildiğim bu bitkinin evlerimizde çörek otu gibi ekmeklerimizin üzerine serpildiğini ya da evde pasta böreklerde kullanıldığını hayal meyal hatırlıyorum. Sonra unutmuşum yada unutturulmuş bu bitki…

Daha sonra Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ hocamızın kenevir ile söylemlerini basında okuyunca bir anda bende dikkatimi bu bitkinin üzerine yoğunlaştırdım. Bozok Üniversitesinin “Endüstriyel Kenevir” alanında “Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşan Üniversite”  seçilmesi ile hem yerel hem de ulusal anlamda ne kadar büyük bir başarıya imza attığını ve çok daha güzel şeylerin olacağını gördüm. Yasal anlamda kenevir üreticisi oldu Bozok Üniversitesi,bu bölge adına çok sevindirici.

Tabi uyuşturucu olarak kullanılan kenevirden bahsetmiyoruz ve tasvip ettiğimiz bir şey de zaten değildir. Bilerek ya da bilmeyerek kenevir ile ilgili hep yanlış yönlendirilmişiz. Aklımıza nedense hep kenevir deyince yanılgı operasyonu olarak sadece uyuşturucu anlamını yüklemişler.

Oysa hele de ülkemizi saran şu menfur alçakça yangın saldırılarından sonra kontrollü olarak her bölgemize kenevir ekersek bir dönüm ektiğimiz kenevirde bile 25 dönümlük kadar oksijen çıkabiliyor olması ülkemiz toprakları için son derece önemlidir.

Kullanım alanlarını ise yazmakla bitmez. Kaynaklara göre 25 binden fazla kullanım alanları var. Gıdadan tutun, kozmetik ürünlerine kadar, kumaş kâğıt ürünlerinden tutun, ilaç sektörüne kadar geniş bir uygulanma yelpazesi var.

Faydaları ise bitmek bilmiyor. A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminleri ve folik asit (B9)  bakımından zengin olması, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko minerallerini içermesi, protein bakımından zengin olması, cilde iyi gelmesi, uykusuzluk problemlerini gidermesi, kansızlığa iyi gelmesi gibi saydıkça sayasımız geliyor bu mucizevi bitkinin faydalarının…

Kamuoyu benim naylon poşetlere karşı nasıl savaştığımı ve çevreye verdikleri zararları “naylon aşkı öldürür” kitabımda anlattığımı çok iyi bilirler.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları beni o kadar memnun etti ki, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda; Son zamanlar bu plastik poşetler vb. birçok ürünlerle ilgili olarak bir savaş başlattık. 500 yıl, 750-1000 yıl bunu toprak eritemiyor. Savaşımızı kararlı bir şekilde başlattık. Anacağım evde file dokurdu. File ile alışveriş yapar gelirdik. Bunun toprakla bir dostluğu var. O zamanlar bunlar kenevirden yapılırdı. Ülkemizde keneviri yok ettik. Kenevirden atlet, fanila dokunurdu. Çünkü teri emmesi çok farklı. Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı. Biz keneviri ithal ediyoruz. Kenevire dayalı yapılması gereken şeyler varsa ithal ürünlerle yapılıyor. Gıda Tarım Bakanlığı bu konuda çalışmalara başlıyor. Birilerinin bu işi başlatması lazımdı. Şu anda biz de bunun çalışmasını yapıyoruz.” demesi artık üniversitemizin kenevir ile çalışma alanlarının önünü açmıştır. Naylon poşetlerinin yerini kenevirli poşetlerin alması gerekmektedir. Hem çevremiz kurtulur hem de daha sağlıklı ve ucuz poşetler kullanırız.

Yolun başında iken, üniversitemiz bünyesinde kurulan Bozok Üniversitesi Kenevir Araştırma Merkezi’nin çok acilen devlet destekli olarak dünyanın en büyük araştırma merkezi laboratuvarlarından biri haline gelmesi gerekiyor.

Bu alan ile ilgili çalışan dünyanın en iyi hocalarını ve firmalarını getirip endüstriyel boyutta ürünleri çok çabuk çıkarıp dünya pazarına sunmamız ülkemizin ekonomik geleceği açısından son derece önemlidir.

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ hocamızı ve ekibini bu konuda yalnız bırakmayıp yöresel ve tüm ülke olarak kenevir konusunda yardımcı olmalıyız. Çünkü kenevir üretimi ve uygulama alanları siyaset ve kişisel çıkar üstü bir durumdur.

Eminim yıllar sonra Bozok üniversitesinin bu başarısını herkes konuşacaktır.

Haydi, ne duruyoruz,

Herkes elinden geldiği kadar kenevir ile ilgili bir şeyleryapmaya başlasın. Bozok Üniversitesi’nin başarısına ortak olalım.

www.hamditemel.com.tr

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu