Gençler Yozgat’ı keşfediyor

Ekleyen admin on Tem 27th, 2021 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) tarafından hazırlanan, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenem ‘Keşf-i Yozgat’ başlıklı projeye katılan gençler, ili karış karış dolaşıp, tarihi, turistik ve diğer özelliklerini keşfetmeye çalışıyor.

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen, Avrupa Dayanışma Programı kapsamında Yozgat’ta faaliyetlerini sürdüren Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) tarafından yürütülen ‘Keşf-i Yozgat’ başlıklı proje kapsamında, gönüllü gençler Yozgat’ı karış karış gezip, farklı yönlerini keşfetmeye çalışıyor.

Daha önce Yozgat’ın Çekerek, Akdağmadeni ve Sarıkaya ilçelerinde çeşitli araştırmalar yapıp, tarihi, turistik alanları gezip, yöresel yiyecekler, geleneksel giysiler, eserler gibi konularda bilgiler toplayan gönüllü gençler, son olarak Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde ziyaretlerde bulundu.

Aydıncık Kültür Evi’nde Aydıncık Kadın Girişimi Kooperatifi tarafından yöreden çıkan yarı değerli taşların işlenip, takı, süs eşyası olarak yapılmasına yönelik yürütülen çalışmalar hakkında Kooperatif Başkanı Nimet Türker’den bilgi alan gençler, ilçenin farklı alanlarını gezip, değerlendirmelerde bulundular.

Guruplar oluşturup Aydıncık ilçesinin güçlü, zayıf, fırsatları ve tehdit edici yönlerini yazıya döküp, birbirleriyle tartışan gençler ilçedeki Kazankaya kanyonu ile daha birçok tarihi ve turistlik alanları gezip bilgi topladı.

SORGED Başkanı Halil Uğuz, Yozgat’ın mevcut turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması için düzenledikleri çeşitli etkinlikler ve tanıtım faaliyetleri içerisinde yer alan ‘Keşf-i Yozgat’ başlıklı proje ile gençlerin, ilin tüm ilçelerini adım adım gezerek, keşiflerde bulunmaya devam ettiklerini bildirdi. Yozgat’ta mevcut kırsal turizm alanlarıyla alternatif bir turizm merkezi olmaya aday olduğuna vurgu yapan Uğuz, ekonomisi tarım, hayvancılık ve madenciliğe dayalı olan Yozgat’ın turizm sektöründe de gelişmesi kırsal kalkınmayı olumlu yönde etkileyeceğinin altını çizdi.

Yozgat’ın kırsal turizm açısından gelişmesi için gerekli olan doğal, kültürel, tarihi değerlere sahip olmasına rağmen mevcut kırsal turizm potansiyelini istenilen şekilde değerlendiremediğine vurgu yapan Uğuz, proje kapsamında ilçeleri 18-30 yaş arası 30 gençlerin gezip, dokümanlar topladığını, tüm ilçelerin gezilmesinin ardından genel bir değerlendirme yaparak, çalışmaların ilgili kurumlara yazılı olarak sunulacağının da ifade etti.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu