SUSUZLUK SORUNU BÜYÜYOR

Ekleyen admin on Tem 27th, 2021 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Kuraklığın hüküm sürdüğü şu günlerde tarım alanlarında yaşanılan sorunlara yerleşim yerleri de eklendi. Belediyeler bir taraftan yeni kaynaklar bulabilmek için çalışırken diğer taraftan da halkın mevcut suyu tasarruflu kullanmaları için çağrıda bulunuyor.

SORGUN’DA SONDAJ ÇALIŞMALARI

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde de şebeke suyu ihtiyacını karşılamaya yönelik kaynak arama çalışmaları devam ediyor.

Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci, ‘’İlçemizin su ihtiyacını karşılayan ana depolara takviye olarak yeni su kaynakları eklemek için sondaj çalışmalarımız devam ediyor. Farklı noktalarda yürüttüğümüz sondaj çalışmalarımızı Ortaçayır mevkiinde sürdürüyoruz’’ dedi.  Ekinci, nüfus artışı ile birlikte daha çok ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

Ekinci, ‘’Suyu dikkatli kullanmak, özellikle bahçe sulaması, halı yıkaması gibi su israfına sebep olan faaliyetlerde bulunmamak toplum olarak hepimizin sorumluluğudur. Hep birlikte temel ihtiyacımız olan suya gereken önemi verelim’’ uyarısında bulundu.

YERKÖY DE AYNI SIKINTIYI YAŞIYOR

Yurt genelinde yaşanılan kuraklık tarım alanlarıyla birlikte kaynak sularında azalmasına neden oldu, yerleşim yerlerinde de su sıkıntısı yaşanmaya başladı. Belediyeler yeni kaynaklar bulup, şebeke suyunun debisini artırmak için çalışmalar yaparken, halkın mevcut kaynakları tasarruflu kullanmaları konusunda çağrılarda bulunuyor.

Yozgat’ın Yerköy ilçesi Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz, içme suyu sistemini besleyen 5 mahallenin ihtiyacını karşılayan Yozgat Musabeyli Barajının yaşanılan kuraklık sonucu doluluk oranının düştüğünü, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından ilçeye içme suyu verilemediğini hatırlattı, vatandaşlara ‘suyu tasarruflu kullanın’ çağrısında bulundu.

Yılmaz, bir süredir belediyeye ait mevcut terfi merkezleri ile 14 mahallenin içme suyu ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını bildirdi. Yılmaz, terfi merkezlerinin gerekli olan tüm bakım, yenileme çalışmalarının ekipler tarafından yapıldığını, arıza ve sistemsel problemlerinin giderildiğini, buna rağmen yaz mevsimiyle artan su ihtiyacı ile birlikte bahçe yetiştiriciliği yapan vatandaşların içme suyu sistemini kullanıyor olmasının su sıkıntısına neden olduğuna dikkat çekti.

Yılmaz, ‘’Kurban Bayramı vesilesiyle artan nüfusla birlikte su tüketimimiz de artmıştır. Mevcut terfilerimiz 7/24 çalışıyor olmasına rağmen yer yer su sıkıntıları yaşanmaktadır. Bu sebeple Bahçelerini sulayan vatandaşlarımızın bu işlemlerini alternatif kaynaklardan yapmalarını ve gereksiz su tüketimi konusunda vatandaşlarımızın daha duyarlı olmalarını rica ediyor, hayırlı günler diliyorum’’ diye konuştu.

AKDAĞMADENİ BELEDİYE BAŞKANI YALÇIN’DAN ÇAĞRI

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesi Belediye Başkanı Nezih Yalçın da, kuraklığa bağlı olarak yaşanılan su sıkıntısı ile ilgili açıklamalarda bulunup, vatandaşların suyu tasarruflu kullanmaları yönünde çağrıda bulundu.

‘’Kuraklığa bağlı içme suyumuz yüzde 45 düzeyinde azalmıştı’’ diyen Başkan Yalçın, şuana kadar toplam 4 kuyu, 2 drenaj sistemiyle içme suyu problemini çözdüklerini bildirdi.

Başkan Yalçın, ‘’Lakin nüfus artışına bağlı tüketim arttığı için bu günlerde yüksek kesimlerde su sıkıntısı yaşıyoruz. Birkaç gündür gece gündüz çalışan ekibimizin çalışması bugün itibariyle tamamlanmış olup debisi saniyede 12 litre olan yeni kaynağımız depomuza bağlanmıştır. Siz değerli hemşehrilerimden suyu tasarruflu kullanmanızı, israftan kaçınmanızı rica ediyorum. Özellikle ilçe nüfusunuzun çok arttığı bu günlerde vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına hassasiyet göstereceğinizi biliyor, hepinize teşekkür ediyorum’’ ifadelerini kullandı.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu