Değişik konular ve sorular

Ekleyen admin on Tem 27th, 2021 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

-İnsanlığın olmadığı yerde adalet, adaletin olmadığı yerde insanlık olmaz.-

Yaşam aydınlığı insanın en yararlı açılımıdır. Sağlığı, başarıları, etkinliği, gücünü aldığı değerlere dayanır. Özgürlük ve esenlikle gerçekleşen mutluluk yaşamın en verimli kaynağıdır. Dünya günlerinin oluşturduğu ömür, insan varlığının toprak üstündeki süresidir. Ölçüsünü kimsenin bilemediği, kestiremediği zaman dilimi, doğumdan ölüme kadar geçen parçadır. Renklendirmek, değerlendirmek, etkin, yararlı ve verimli kılmak çabası insan doğasının yaşam çabasıdır. Çalışarak, okuyarak, etkinliklere katılarak, kiminde öncü, kiminde birlikte olduğu girişimlerle yaşamı daha çekilebilir duruma getirerek koşturmak yaşamın tadını almak, yaşama değer vermektir.

Bu anlayışla, bu yolda uğraşlar önce insanın kendisine sonra insanlığa karşı görevleri kapsamındaki açılımlar, açılımlardır. “Hazıra konmak” deyiminin sergilediği tembellik ile adamsendecilik toplumsal yaşamın zararlı uçları ve yönleridir. Yaşamı değerli kılmak, toplumsal yaşama ve bu yolla başkalarının yaşamına da olumlu, yararıl katkılarda bulunmaktır.

Çocuklara karşı işlenen suçlara etkin cezaları bir kez daha önermiştik. Geleceklerinin karartılmasıyla toplumun geleceğim karartılmaktadır. Çocuklarını koruyamayan, iyi yetiştirmeyen toplamların geleceği karanlıktır, topluma ve yaşama güvenin sağlıklı olması için “Çocukluk insanın anayurdudur” sözünü anımsayarak gereken önemle soruna sarılmalıyız.

Yargı konusundaki duyarlık göstermelik olmamalıdır. Yargının etkilendiği, gölgelendiği, tartışılır sorunlarla gündeme geldiği zaman yaşam aydınlığımız yeter. En büyük ve en etkin yaşam güvencesi olan yargı hiçbir etkiye, kuşkuya, yanlılık ve sapmaya açık olamaz. Yargı namusun, onurun, bağımsızlığın, güvenin, varlığın, yaşamın, mutluluğun, sağlının en etkin koruyucusudur. “Yargı paketi” derken yargı paketlenmesin.

Güvenliğimizin koruyucusu kolluk güçleri de yurttaşı sıkıştıran, sopayla karşılayıp kovalayan, kelepçe takıp sürükleyen, sövüp sayan zorbalar değil, kamu düzenini koruyan görevlilerdir İnsanlık duygusu ve görev bilinci öncelik le devlet adına, güç kullananların sorumluluğudur. Devlet zorbalık yapmaz. Polisin kimi zaman sert davranışının görev gereği olduğu savunulamaz. Kolluk güçlerine tepki gösterilmesi kadar kolluk güçlerinin sert ve kaba davranışı savunulamaz.

Yurttaşına saldıran, yurttaş mı döven, sarsaklayıp güç

durumlara düşüren kolluk gücü olamaz. Yurttaşların boğazını öldüresiye sıkan kolluk gücü bağışlanamaz.

Atatürkçü Düşünce Derneği Afyon Şube Başkanlığı’nın da düzenleyicilerinden biri olduğu Ethem TEM Fotoğraf Yarışması’nın üçüncüsüyle Afyonkarahisar’ın gizli kalmış tarihsel dokusunun günyüzüne çıkmasını amaçlayan fotoğraf yarışması da anlamlı bir çalışmadır, îlgi çekeceği ve katılımın yoğun olacağı belirtileri şimdiden iz denmektedir. 26-30 Ağustos 1922′nin şanını yansıtacak çalışmalar hepimizi mutlu etmektedir.

★ ★★

BAŞSAĞLIĞI: Hukuk fakültesinden sınıf arkadaşım Prof. Dr. Gürgan Çelebican ile sanatçı Turgay Yıldız’ın zamansız ölümleri için kendilerine Tanrı’dan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu