KERVANLAR KERVANSARAYLAR

Ekleyen admin on Tem 27th, 2021 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Kervan sözü bize hep çölleri, ovaları, kumsal vadileri ve dizi dizi üzerleri yük dolu develeri,. İpek Yolu’ nu,  kervar ve kervansarayları hatırlatır.

Kervanlar, İpek Yolu’ nu, ticareti, kervansarayları, tarihi ve anılarla dolu  yolculukları da hatırlatır.

“Sevda Yüklü Kervanlar”,  şarkılara konu olurken, “İpek Yüklü Kervanlar”  da  ticareti  ve otantik geçmişi anımsatır. Çöller ancak, kervanlarla geçilir.

Yine kervanlar,  sıra sıra dizilmiş kağnıları ve üzerindeki mermi, hasta ya da savaş malzemesi taşıyan Kurtuluş Savaşı’ mızı  da hatırlatır.

“Maraşlı Şeyh oğlu Satılmış’ ım ben

Huduttan hududa atılmışım ben’i ;”

“Han Duvarları” şiiriyle ünlü şair Faruk Nafiz Çamlıbel’ i hatırlatır.

Geçmişte uzun yolculuklar ve yoklukların  çilesini kervanlar çekmiş ve onların anılarını da kervansaraylar saklamıştır. Kervansaraylarda tarih ve kültür vardır.

Dostluklar, işbirliği acı ve tatlı anlar hep bu yolculuklarda yaşanmıştır.

Kervansaraylar küme küme ilerlerken, turnalar da gökyüzünde katar katar onları izlemiş, ülkeden ülkeye haber ve selam taşımışlardır.

Kervanların yolları tozlu,dumanlı, sıkıntılarla uzayıp giderken,  kervancının umudu da hep  karlı dağlar ardında  olmuştur.

Yolcu umuduna, kervan suyuna kavuşunca  kervansaraylarda bayram sevinci yaşanmıştır…

Şimdilerde teknolojik gelişmeler bizi kervanlara değil, konvoylarla karşılaştırmaktadır.

Kervanların havasını özlüyoruz.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu