RAMAZAN AYI

Ekleyen admin on Nis 6th, 2021 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu girise bir yanit veya trackback birakabilirsin

Spread the love

Ramazan ayı, mübarek üç ayların sonuncusu ve Âlemi İslam’ca hürmet edilen ayların en mühimidir. Kamerî ayların dokuzuncusu olan bu ay, oruç tutanın günahlarını yakıp yok ettiği için bu ismin verildiği rivayet edilmektedir.

Ramazan ayının kutsiyeti ve bereketi, mukaddes kitabımız Kur’an ve Sevgili Peygamberimizin (asm) hadislerinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu cümleden olarak, sahabeden Ubade bin Samit anlatıyor, Ramazan ayının başladığı bir günde Resulü Ekrem (asm) şöyle buyurdu:

“İşte bereket ayı olan Ramazan geldi. Artık Allah’ın rahmeti sizi kuşatır. O ay, yeryüzüne bol bol rahmet iner. Günahlar affedilir. Dualar kabul olunur. Allah sizin iyilik ve ibadette yarışmanıza bakar da, bununla meleklerine karşı iftihar eder. Öyle ise kulluğunuzla kendinizi Allah’a sevdirin. Asıl bedbaht olan da, bu ayda Allah’ın rahmetinden nasibini alamayandır.”

Zamanlar ve mekânlar, içlerinde vuku bulan hadiseler sebebiyle kıymet ve ehemmiyet kazanırlar. İşte Ramazan ayının kadir ve kıymeti ise, bu ayda Kur’anın indirilmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Hatta Tevrat, Zebur ve İncil gibi diğer semavî kitapların da bu ayda nazil olduğu ifade edilmiştir.

Senenin on bir ayında dünyevîleşen insanı bu ay, rahmet ve bereketle kuşatır ve insanı adeta manevî bir iklimle rahmanî bir hayatın içine alır. İnsan oruç ibadetiyle adeta melekî bir hayat yaşamağa başlar. Gece teravih ve teheccüdlerle insan, yaratılış sırrına erer ve Yüce Yaratıcısına ve O’nun küllî nimetlerine karşı fiilen ve kavlen küllî bir ubudiyetle mukabele eder.

Ramazanı Şerifte müminler, derecelerine göre ayrı ayrı nur ve feyizlere, manevî sürurlara mazhar oluyorlar. Kalb, ruh, akıl ve sır gibi pek çok manevî lâtifelerin bu mübarek ayda oruç vasıtasıyla pek çok terakkiyat ve tefeyyüzleri vardır. Mide ağlarken onlar tebessüm ediyorlar.

İşte, doymak bilmeyen hırs-ı insanînin, kin ve nefret gibi adavet hissinin kırılması lazım ki insan, insan olduğunun farkına varsın. Bu hastalığın en büyük ilacı açlıkla nefsi terbiye etmektir. Bu mübarek ayın, bütün insanlığın huzur, sulh ve sükûnuna vesile olmasını temenni ve niyaz ediyorum.

 

Yorum Yaz

*

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu