Daire alırken nelere dikkat etmeli

Ekleyen admin on Şub 17th, 2021 kategori : Salim Taşçı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

“Mal canın yongasıdır..” ata sözünü anımsatarak, bir konut (daire) alırken nelere dikkat etmemiz gerekir? Sorusuna, öncelikle hayırlı olsun diye başlayalım.

1-    Maketten alıyorsanız yani temeli dahi atılmamış, ortada sadece maket varsa; sözleşme aşamasında yanınızda, avukatınız, mali müşaviriniz, emlak müşaviriniz mutlaka olmalıdır.

2-    Teknik şartname dâhil, inşaatın tüm safhaları, teslim tarihi, teslimde gecikirse, gecikme tazminatı vs… tüm detaylar kayıt altına alınmalıdır.

3-    Ödenecek peşinat ve taksitlerin, mutlaka banka üzerinden yapılması gerekir.

4-    Müteahhit binayı kat karşılığı almışsa, yine müşavirleriniz yanınızda olmak kaydı şartıyla, kat yapım sözleşmesi okunmalıdır. Müteahhit herhangi bir nedenle binayı tamamlayamazsa, almış olduğunuz tapunun gitme ihtimali yüksektir. Arsa sahibinin tapu iptal davası açma hakkı vardır. Binanın %90’ı bile bitmiş olsa ve yapıcı firma veya müteahhit işi bıraksa, binada kalan noksanı, arsa sahibi, müteahhitten daire alanlara tamamlatma yoluna gidebilir.

5-    Bitmiş daire alıyorsanız, iskânı alınmış mı, iskân alınması gecikiyorsa, nedenleri nedir? Belediye imar müdürlüğünden öğrenilebilinir. Sözleşmede iskânı alırken müteahhitmi, mülk sahiplerimi bedelini karşılayacaktır belirtilmesi gerekir.

6-    İskânı alınmış ikinci el dediğimiz bir konut alıyorsanız, eşlerden herhangi birisi satıyorsa, aile konutumudur, eşinin muafakatı var mıdır, eş rızası yoksa tapu iptal davası açılması kaçınılmaz olur, epey baş ağrıtır.

7-    İşleme başlamadan önce tapuya gidilip, tapu kütüğündeki, şerhler hanesi incelenmelidir. İpotek, haciz, intifa, sükna hakkı gibi kayıt var mıdır, yok mudur.

8-    İntifa tesis edilmiş bir mülk satılamaz diye bir kanun yoktur. Beşyüzbin lira bedeli olan bir konutu ilanda ikiyüzbin liraya satanın neden bu fiyata sattığı araştırılmalıdır. Tapu memuru (üzerinde intifa var, kabul ediyor musun) dediğinde, beşyüz bin lira değeri olan bir yeri ikiyüz bine alıyorum, aman kaçırmayım! Deyip, intifanın da ne olduğunu bilmiyorsanız! İşte o zaman yandınız demektir. İntifayı koyan kişi hayatta olduğu müddetçe yeni malik (sahip) olan kişi o aldığı mülkün önünden geçemez… ne zamanki, intifayı koyan kişi vefat eder, o zaman aldığı konutun içerisine girer.

9-    Kat yönetim planın incelenmesi, zira konut alanların %99’u kat yönetim planına bakmayı aklına getirmez.

10-    Tapu işleminden önce, apartman yönetimi ile konuşup, geriye dönük borçlar olup, olmadığının öğrenilmesi gerekir.

11-    Satıcı kişi vekâletle işlem yapıyorsa, vekâleti veren mal sahibine ulaşıp, satış için vekâlet verip, vermediğinin araştırılması zaruridir. Aksi halde sahte vekâletle mülk alıp, mahkemelerde dolaşmak kaçınılmaz olur. Vekâlet işlemini yapan noterlerde irtibata geçip, yevmiye numarası söylenerek böyle bir vekâlet işleminin yapılıp, yapılmadığının teyidi şarttır.

12-    Tapu harcını mutlaka aldığınız bedel ve bu bedele yakın bir tutardan bildiriniz. İleride maliyenin bir sürprizi! İle karşılaşmamış olursunuz.

13-    Banka kredisi ile konut alacaksanız, kredi genelde kat mülkiyetine geçmiş ( iskânı alınmışsa) verilir.

14-    Alacağınız konut

-Oturumunuza tam uygun mu?

-İleride satarsanız rant yapıyor mu?

-Kolaylıkla satılına biliyor mu?

-Konutunuz iş yerinize, çocuğunuzun okuluna yakın mı?

-Civarında yeşil alan var mı?

-Çevrenin sosyabilitesi uygun mu?

-Hastane, eczane, alış veriş merkezleri yakın mı?

-İleride manzaranızı önleyici konut yapılacak arsa var mı?

-Gerilim hattı, gürültü yapabilecek tesis, işletme var mı?

-Komşularınızı araştırdınız mı? Evet, en başta yazmamız gereken, “ev alma, komşu al” tekerlemesini sona yazmamıza rağmen, siz en başta yazılmış kabul ediniz.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu