Duyarsızlık ve ilgisizlik

Ekleyen admin on Şub 17th, 2021 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Toplumsal yaşamın ışığı ve tadı, birlikteliğe bağlıdır. Karşılıklı sevgi, saygı ve güven olmadıkça birlikte yaşamın hiçbir çekilir yanı olmaz. Ekonomik ve siyasal sorunlar kişisel ilişkileri etkilediği gibi aile yaşamını da sorunlara açık tutan açılım olmaktadır. Bireyleri arasında tartışmalar, kavgalar ve hattâ öldürme olayları basınımızın ön sayfalarında yer alan bir üzücü ortamdayız. Özellikle kadınlara yönelik yaralama ve öldürme olayları çağdaş uygarlık düzeyimize hiç yaraşmayan birer kanlı girişimdir. Analık yüceliği, sevgi ve saygı kaynağı, özveri anıtı annelere ilişkin saldırılar hepimizi düşündüren, utandırması gereken çirkinliklerdir. Bir tür toplumsal doku bozukluğu belirtileri izlenmektedir. “Günaydın! Nasılsınız? Bir sorununuz mu var? Nasıl yardımcı olabiliriz? Geçmiş olsun!” yok. Selamlaşma yok. Kadınlarımıza, kızlarımıza, hamilelere, sakatlara, yaşlılara yer vermek yok. Sıraya girmek yok, yol vermek yok, yardım yok. Soğukluk, sertlik, anlayışsızlık, hoşgörüsüzlük alabildiğine.

Siyasal iktidarın eskilerin “Yave” (Farsça) dedikleri anlamsız, saçma sözlerle avutma ve yatıştırma çabaları artık bıktırma çizgisinde. İşçilerin kıdem tazminatı konusunun büyük bir sorun olacağı sanılmaktadır. İktidar siyasal çıkarı için haksız işlem yapmaya yakın durmaktadır. Para durumundaki çelişkili ve inandırıcı olmayan iktidar açıklamaları da ayrı. İşçi sendikalarını ayağa kaldıracak düzenlemeler toplumsal barışı da bozabilir.

Çok kimsenin ilgisi beklenirken ilgisizlikle karşılaştığı görülen eğitim sorunları, yalnız bugünün değil, yarınların da en önemli, en büyük uğraş konularından biri olacaktır. Aydın işsizliği ulusal yapımızı olumsuz etkileyen nedenlerin önemlilerinden biridir.

Hukuksal düzenlemelerin toplumsal gereksinimlere uygun olması başarılı, yararlı olmalarının birincil koşuludur. Aile içindeki suç olaylarının yaptırımın daha ağır olduğu gerçeği düşünülmelidir. Aile bireylerinin birbirine karşı tutumlarındaki cezaların herkese karşı olan cezalarla bir tutulamaz (Türk Ceza K.mad.82). Bu durumun anlamı, duyarlığın ağırlığıdır. Kendi yakınlarına karşı suçun yaptırımındaki ayrılık önemlidir. Özelliği ve önemi yadsınmaz yapılara, kurumlara, görevlilere karşı cezanın değişikliği doğaldır.

En üzücü, en düşündürücü durumlardan biri de kadınlara yönelik cinayetlerdir. İlkelliği, kötülüğü, acımasızlığı, tüm sapkınlığı ve çirkinliğiyle toplumsal yaralarımızın en büyüklerinden biridir. Yalnız 2020′de 300′den fazla kadın öldürüldü. Utandırıcı bir yıkım. Yobazlığın dik alası. Aşağılık duygusunun düşüklüğü. Sağlıklı ilişki kuramayıp kadınlara “mal” gözüyle bakanların bozukluğu. Kadınların değerini bilmeyen, onları ikinci sınıf insanlar olarak gören anlayışsız ve görgüsüzlerle terbiyesizler toplumun yüzkarasıdır.

YAYINLAR;

- Dr. Uğur İBRAHİMHAKKIOĞLU’nun “Bir İstanbul Şövalyesi ÇELİK GÜLERSOY” kitabı,

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu yayını.

-                   Recai ŞEYHOGLU’nun “Hayatın İçinden-Yazılarla Türkiye Fotoğrafı” adlı kitabı BAŞSARAY Yayınları ürünü.

-                   Hepşen İNCELER’in “Deveden Büyük Fil Var-Hayat Bittim Dediğin Yerde Yeniden Başlar” adlı kitabı CİNİUS Yayınları ürünü.

-                   Dr. Rüşdü SARAÇOGLU’nun “Çöpe Giden Yazılar-Ekonomi Yazıları” adlı kitabı SİYAH KUĞU Yayınları ürünü.

-                   Mehmet Ârif DEMİRER ile Tugay ULUÇEVÎK’in “Atatürk-înönü-Bayar’lı Yıllarda Türk- Amerikan İlişkileri adlı kitapları SONÇAG Yayınları ürünü.

-                   Kemalist-Demokrat Türkiye Dergisi, Mehmet Ârif DEMİRER’in yayını.

Neşe SATANA YÜCESOY’un “Hostes” adlı kitabı, SONÇAĞ Kültür Yayınlarından.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu