HIZLI TREN HİKAYESİNDE SON SAYFA

Ekleyen admin on Şub 3rd, 2021 kategori : Osman Hakan Kiracı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yozgat’ın Tren hikayesi..
Cumhuriyet tarihi boyunca.
Uzayıp süregelen bir hikayedir.
Hafızalarımızdan kolay kolay silinmeyecek  her yıl tazelenen umudun hikayesi.
Bu hikayenin yıllar öncesindeki  adı;
Kara Trendi.
Son yıllardaki adı oldu YHT.
Yani,Yüksek Hızlı Tren.
Yozgatlı’nın sabır ve heyecanla kavuşmayı  beklediği  hayali ve özlemiydi  Tren hikayesi..
Ak Parti iktidarının da en büyük vaadi..
Biz, yıllar öncesinde  yani,2000 yılına kadar  ‘Kara tren gelmez mi ola ? ’ türküsünü yazılarımıza dökerdik sıklıkla.
Sonrasında Ak parti döneminde ise her yıl tekrarlanan  ‘Hızlı Tren geldi,gelecek’ müjdelerini duyarak  geldik  2021’e..
Cumhurbaşkanı sayın R.Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine en geç  2019  yılı sonunda  hizmete gireceği bildirilen Hızlı Tren projesi hep rötar yapıyordu.
En sonunda 25 Ocakta  Kırıkkale’nin Balışeyh  istasyonundan çıktı yola Hızlı Tren..
Ve Yozgattan da gelip geçmeye başladı deneme sürüş seferleriyle..
**  **
Hızlı Trenimizin deneme sürüşleri halen devam etmekte..
Proje kapsamında devam eden sadece deneme sürüşleri değil..
YHT’nin Kırıkkale,Yerköy,Yozgat,Sorgun,Akdağmadeni Yavu, Yıldızeli  ve Sivas  istasyon inşaatlarının yanı sıra Elmadağ bölgesinde çöken bazı  tünellerde de inşaat çalışmaları hızla devam ediyor..
Şimdi,aklınıza sanırım şu soru gelmiş olmalı..
Peki,YHT projesinde bu çalışmalar ne zaman tamamlanacak ve Ankara-Yozgat-Sivas güzergahında Hızlı Tren ne zaman yolcu taşımaya  başlayacak ?
**  **
Bu sorunun reel yanıtını bulabilmek için YHT projesinin ilgilileriyle,yetkilileriyle  ve ayrıca  Ak Parti Yozgat Milletvekili sn.Yusuf Başer’le detaylı görüşmeler yaptım.
Bu yıl içerisinde  projenin bütünüyle tamamlanmasında olumlu-olumsuz ne gibi gelişmeler olur,onu bilemem.
Ama edindiğim bilgiler doğrultusunda Hızlı Tren hikayemizde  gelinen aşamayı şöyle özetleyebilirim:
Bugüne değin geliş gidişlerde herhangi bir sorunun gözlenmediği  Hızlı Trenin deneme sürüşleri, Nisan ayına kadar devam edecek..
Kırıkkale,Yerköy,Yozgat,Sorgun,Akdağmadeni , Yıldızeli  ve Sivas YHT istasyon ve yolcu peronları  en geç 15 Nisan’a kadar tamamlanarak hizmete hazır hale getirilecek.
23 Nisan 2021 tarihinde yani 23 Nisan bayramının kutlandığı özel günde Sivas-Yozgat-Ankara,devamında ise İstanbul hattında yolcu taşıma seferlerine başlanacak..
**  **
Ama nasıl ?
İşin bir de aması var..
Kırıkkale-Elmadağ arasındaki YHT hattındaki bazı tünellerde meydana gelen göçükler yüzünden yeniden başlatılan inşaatların 23 Nisan’a kadar tamamlanmasının hayli zor,hatta imkansız olduğu bildiriliyor.
İşte,bu yüzden başlangıçta YHT’nin  Kırıkkale-Elmadağ hattı kullanılamayacak.
YHT,Yozgat’tan Ankaraya yol alırken  Balışeyh istasyonunda makas değiştirip Balışeyh-Ankara arasında  hızlı tren seferlerine de uyumlu hale dönüştürülen eski  hattı kullanacak.
YHT,110 kilometre mesafedeki  Yozgat-Balışeyh arasında  yaklaşık 200 km/ saat hızla, Balışeyh –Ankara arasında  da yavaşlayarak normal expres tren hızıyla yol alacak.
Bu nedenle Elmadağı hattındaki tüneller tamamlanana kadar Yozgat- Ankara seferleri  Bakanlığın planladığı gibi 50 dakika değil,yaklaşık  en az 2 saat, hatta 2,5 saat sürecek.
Yozgat’tan İstanbula  ise 4,5 saatte değil,6,5 saatte ulaşılacak..
Kırıkkale-Elmadağ arasındaki dağların içinden geçen sorunlu tüneller  ne zaman mı tamamlanacak ?
Yeni göçükler ve aksilikler olmazsa bu yılın sonunda.
Ancak,Ulaştırma Bakanlığının  Kırıkkale-Elmadağ arasındaki  göçük sorununu  Ekim ayı ortalarına kadar çözümleyip bu hattı da 29 Ekimde hizmete açmayı planladığı ifade ediliyor.
**  **
Aslında Yüksek Hızlı Tren Projesi ,geçmişi yarım asra dayanan,sadece Ankara ve Sivas arasını kapsayan bir projeden ibaret değildir.
YHT,Türkiyenin ulaşım ağında Uluslararası boyutlu büyük bir devlet projesidir.Ankaradan Bakü ve Tiflise kadar uzanacak  olan projenin Ankara-Sivas hattı tamamlandığında Sivas-Erzincan-Erzurum ve Kars tren hatlarıyla bütünleştirilecek ve daha sonra da Kars-Bakü-Tiflis ipek yoluna entegre edilecek.
Ve ayrıca şu realite de bilinmelidir ki; Yozgat,bu uluslararası ulaşım projesinin güzergahında olduğu için  YHT hattından zorunlu olarak yararlanmıştır.
**  **
Evet,netice itibariyle  YHT,Yozgat’a rötarlı  ve makas değiştirerek gelmekte..
Dediğim gibi, Kırıkkale-Elmadağ hattı maalesef  tamamlanamamıştır.
Oysa görünen o ki; Yozgatlı’nın yarım asırlık Tren serüveni nihayet  23 Nisan’da gerçeğe dönüşecek.
50 dakikalık Yozgat-Ankara yolu süresi  muhtemelen 29 Ekime kadar   yaklaşık 2 saat  olacak.
Fazla değil,1 yıl sonra ise..
Çağımızın demiryolu uçağı ile Yozgat’tan Ankaraya  50 dakikada ve Yozgattan da İstanbula 4,5 saatte seyahat edilebilecek.
**  **

Hızlı tren hızlı olduğu kadar,konforlu bir ulaşım sistemidir.
Bu sebeple YHT projesinde çabası,emeği ve katkısı olan herkese teşekkürler.
Yozgatlı hemşehrilerimize de şimdiden ‘hayırlı’ yolculuklar diliyorum.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu